Στη διασταύρωση των οδών Αριστοτέλους και Κανάρη στην Καλαμάτα της Μεσσηνίας τα ξημερώματα της Τετάρτης 18 Δεκεμβρίου μια γυναίκα εντόπισε από το κλάμα του ένα νεογέννητο βρέφος που σύμφωνα με μαρτυρίες δύο γυναίκες πέταξαν στα σκουπίδια στον υπογειοποιημένο κάδο λίγες ώρες νωρίτερα.
Η γυναίκα, που βρήκε το βρέφος, περιγράφει στην κάμερα του τηλεοπτικού σταθμού «Μεσόγειος TV» ότι στην αρχή πίστεψε ότι μέσα στα σκουπίδια είναι πεταμένα γατάκια. Όμως αμέσως κατάλαβε ότι είναι μωρό ανθρώπου και ζήτησε βοήθεια από περαστικούς και περίοικους, τους οποίους δεν άφησε να πετάξουν τα σκουπίδια τους εκεί, αφού προσπαθούσε μ' ένα ξύλο να κρατήσει επάνω τη σακούλα και ζωντανό το νεογέννητο αγοράκι, ώστε να μην καταπλακωθεί από τα απορρίμματα.
Η γυναίκα αυτή, όπως είπε, ταΐζει γάτες στην περιοχή και έβαλε τα κλάματα μόλις συνειδητοποίησε ότι είναι μωρό ανθρώπου μέσα στα σκουπίδια. Έκανε τα πάντα για να το σώσει και φυσικά τα κατάφερε, αν και κάποιοι θεωρούσαν ότι είναι η τρελή με τις γάτες, και αποκαλυπτικά είναι τα όσα λέει για την απάθεια όλων εκείνων, που δεν ενοχλούνταν και δεν ανησύχησαν στο ενδεχόμενο μέσα στον κάδο να είναι πεταμένα μωρά γάτας…
Το αγοράκι αυτό σώθηκε και ευχόμαστε άμεσα να βρεθεί μια οικογένεια που θα του προσφέρει ό,τι οι δικοί του δεν θέλησαν. Δυστυχώς μωρά γατιών και άλλων ζώων - κάθε είδους - καθημερινά πετιούνται στους κάδους και πεθαίνουν αβοήθητα. Το κλάμα τους μέχρι να σβήσουν, ελάχιστους συγκινεί… αντιμετωπίζονται χειρότερα και από τα σκουπίδια… Τα δημοσιεύματα που ακολουθούν θα σας πείσουν...
Τεχνητό κρέας, που έχει δημιουργηθεί σε εργαστήριο, χωρίς να χρειαστεί να έχει σφαχτεί προηγουμένως κανένα ζώο, αναμένεται να είναι έτοιμο για κατανάλωση μέσα στο επόμενο εξάμηνο, σύμφωνα με τους Ολλανδούς επιστήμονες που ασχολούνται με το θέμα.
Η ζωοκτονία και η ζωοκλοπή για λόγους εκδίκησης δυστυχώς δεν είναι σπάνιο κοινωνικό φαινόμενο ειδικά στην Κρήτη που είναι γνωστή και για τις βεντέτες της.…
Με αφορμή τις δηλώσεις αναρμόδιων οι οποίοι προτείνουν και ευθανασία κάποιων αδέσποτων, ως μια «αποτελεσματική» λύση για τον περιορισμό των σκυλιών στην πόλη του Βόλου και ο σύλλογος «Φιλοζωική Ομάδα Βόλου» εξέδωσε ανακοίνωση τονίζοντας το ποιες είναι ουσιαστικά οι ευθύνες των ανθρώπων.
Α......αφού είναι γατάκια, δεν......βαριέσαι ! Καλά......Χριστούγεννα ψευτοΧριστιανοι και κλαρινονοικοκυραιοι !