Ποινή – «χάδι» για την κακοποίηση και την εξαφάνιση των σκυλιών στον Σταυρό Δράμας
Με μια ποινή – χάδι μόλις οκτώ μηνών φυλάκισης με αναστολή το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Δράμας «καταδίκασε» σήμερα δύο αδέρφια (έναν άνδρα και μια γυναίκα) που μέσα στο κτήμα τους στον Σταυρό του Δήμου Προσοτσάνης είχαν κάτω από άθλιες συνθήκες αλυσοδεμένα τέσσερα ενήλικα σκυλιά και τρία κουτάβια.
Η εικόνα παραμένει......
Όταν μετά γράφω για νησιώτες ,κάποιοι προσβάλλονται ! Είναι άλλο να είσαι καφρος μεμονωμένος και να κακοποιεις και είναι άλλο , μια ολόκληρη κοινωνία να αποδέχεται/επιδοκιμάζει την κακοποίηση ως ......βιοπορισμό ! Αφήνω κατά μέρος την συχνότητα των περιστατικών κακοποίησης .......
Φαντάζομαι η φιλοζωική και οι εθελοντές είναι κάτοικοι λονδίνου.