H μποξερίνα Λούνα βρέθηκε δεμένη κάτω από ένα δέντρο στη μέση του πουθενά, αποστεωμένη και υποσιτισμένη. Ο «καλαζαροφοβος» νεοέλληνας και μαζί ο «καλαζαρόφοβος» κτηνίατρος του, αποφάσισαν να την καταδικάσουν σε αργό και βασανιστικό θάνατο, αντί να ξοδέψουν 300 ευρώ για την θεραπεια του καλαζάαρ από το οποίο έπασχε!
Η Λούνα έκανε τη θεραπεία της και όπως βλέπετε δεν έχει πλέον καμία σχέση με το σκυλί που βρήκα. Αν δεν είσαι «καλαζαροφοβικος», ούτε έχεις «καλαζαροφοβικό» κτηνίατρο, δώσε μια ευκαιρία στην όμορφη Λούνα να ζήσει μια αξιοπρεπή ζωή, όπως της αξίζει. Είναι σημαντικό ο κτηνίατρος που εμπιστεύεσαι να είναι ουσιαστικά φιλόζωος και να μην προσπαθεί να «μαδήσει» την τσέπη σου ή να καταδικάσει το ζώο σου. Για περισσότερες πληροφορίες καλέστε: 6976510568.
Η Έλλη είναι μια κουταβίτσα μόλις 3 μηνών. Χτυπήθηκε από αυτοκίνητο και μεταφέρθηκε σε κτηνιατρείο μέσω του προγράμματος του Δήμου Μαραθώνα. Δεν εγχειρίστηκε γιατί δεν κάλυπταν τα έξοδα. Όμως το κόκκαλο κόλλησε και τώρα το ποδαράκι της το πατάει ευτυχώς κανονικά. Είναι μικρή ακόμα για να στειρωθεί και δεν γνωρίζουμε πόσο ακόμα θα μείνει στο κτηνιατρείο, αφού εκεί πληρώνει ο δήμος τα έξοδα.
Ο Φρίξος και ο Σποτ είναι δύο αρσενικές στειρωμένες γάτες περίπου 10 μηνών όλο νάζι και γουργουρητό, που εγκαταλείφθηκαν σε είσοδο πολυκατοικίας το καλοκαίρι. Και…
Την γάτα, που βλέπετε, την παράτησαν σε κεντρική λεωφόρο δίπλα σε πάρκο μαζί με το σπιτάκι της και τα παιχνίδια της. Το αρσενικό ζώο εντόπισαν περαστικοί να έχει σφηνώσει στα κάγκελα της περίφραξης του πάρκου στα Βριλήσσια. Είναι στειρωμένο, περίπου ενός έτους, πολύ φιλικό και ήρεμο. Φιλοξενείται σε κτηνιατρείο αλλά θα καταλήξει στους δρόμους αν δεν υιοθετηθεί.