Στο νησάκι Φειρά ή Διπλός που βρίσκεται κοντά στην Αντίπαρο εντοπίστηκε τυχαία στις 22 Αυγούστου από λουόμενους ο σκύλος που βλέπετε στις φωτογραφίες. Ήταν εκεί παρατημένος χωρίς τροφή και νερό... και ήταν φανερό ότι κάποιος τον εγκατέλειψε στη βραχονησίδα για να πεθάνει, όπως εξήγησε στο www.zoosos.gr, η Έλενα Ζύμαρη, η οποία αρχικά ενημερώθηκε για το συμβάν και αμέσως αναζήτησε βοήθεια.
Η διάσωση του ζώου οργανώθηκε μετά τη δημόσια έκκληση που έκανε η κα Ζύμαρη απευθυνόμενη στους ντόπιους και έτσι το σκυλί φιλόζωοι αφού το αναζήτησαν, κατάφεραν να το βρουν, να το πιάσουν, και αφού αυτό ξεδίψασε πίνοντας αρκετό νερό, καθώς ήταν πιθανότατα για μέρες εκεί, μεταφέρθηκε με ασφάλεια στο σπίτι της Ροζαλίνας Κόρμαλη.
Αυτό το Σέττερ στάθηκε τυχερό...
Η κα Κόρμαλη με ανάρτηση της στο facebook ευχαρίστησε όσους ενδιαφέρθηκαν για τη διάσωση του σκύλου. Συγκεκριμένα επισήμανε τα εξής: «Το σκυλάκι που κάποιος άθλιος εγκατέλειψε χωρίς νερό και φαγητό στο νησάκι απέναντι από το κάμπινγκ της Αντιπάρου διασώθηκε μετά από πολύωρες προσπάθειες. Κάποιος το πέταξε εκεί για να πεθάνει. Ήταν τρομαγμένο, υποσιτισμένο και πολύ αφυδατωμένο. Ήταν ζήτημα ωρών...
Έπρεπε να το ψάξουμε για ώρες και στην συνέχεια να καταφέρουμε να το πιάσουμε. Ένα τεράστιο ευχαριστώ στην Elena Zymari που οργάνωσε την διάσωση, στην Αδριάνα Μεντεσίδη που βοήθησε να το μαζέψουμε κ να το μεταφέρουμε και ένα τεράστιο ευχαριστώ στους ανθρώπους της antiparosrentaboat.gr που έσπευσαν στο σημείο για να μας μεταφέρουν. Το γλυκύτατο αυτό ζωάκι, φανερά ταλαιπωρημένο, είναι μαζί μου τώρα στο σπίτι. Την επόμενη φορά που θα αναρωτηθείτε αν αξίζει να βγείτε από τον δρόμο σας για να σώσετε ένα ζώο αρκεί απλά να κοιτάξετε αυτά τα ματάκια και το τεράστιο ευχαριστώ που μας λένε σήμερα…».
Δυστυχώς στην Αντίπαρο εγκαταλείπονται συχνά ανεπιθύμητα σκυλιά - κυρίως κυνηγόσκυλα - και αυτό είναι ένα θέμα που έχουμε επισημάνει εδώ και χρόνια.
Τις ευθύνες των αρμοδίων σχετικά με τα περισσότερα από 500 αδέσποτα σκυλιά τα οποία ζουν στον πρώην Χ.Υ.Τ.Α. στην Ξάνθη (εντός του Δήμου Τοπείρου) επισημαίνει…
Στην κεντρική πλατεία του Ηρακλείου Αττικής έξω από τον Σταθμό του Η.Σ.Α.Π. κάποιος έδεσε και εγκατέλειψε το σκυλί που βλέπε στη φωτογραφία. Το ζώο εντόπισε…
Στις 13 Νοεμβρίου του 2023 ορίστηκε δικάσιμος από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Ηρακλείου για τη δίκη του ιδιοκτήτη του αλόγου, ο οποίος το βασάνιζε στο χωριό…