Έκκληση για να καλυφθούν τα έξοδα για τη μαγνητική τομογραφία την οποία πρέπει να κάνει ένα παράλυτο κουτάβι απευθύνει ο Πολιτιστικός και Φιλοζωικός Σύλλογος Μονεμβασιάς καθώς το ζώο το βρήκαν να σέρνεται στις λάσπες μέλη του φιλοζωικού φορέα έξω από το καταφύγιο τους στις 13 Δεκεμβρίου 2020.
Το σκυλάκι όπως βλέπετε έχει και κομμένα αυτιά και αυτό είναι μια ένδειξη ότι ανήκει σε βοσκό ο οποίος πέταξε μόλις αυτό τραυματίστηκε καθώς κτηνοτρόφοι παντού στην Ελλάδα κόβουν τα αυτιά των σκυλιών – παρανόμως και χωρίς αναισθησία – γιατί βλακωδώς πιστεύουν ότι τα τσοπανόσκυλα θα ακούνε καλύτερα τους λύκους όταν πλησιάζουν το κοπάδι.
Το ζωάκι το ονόμασαν Ελπίδα.
Αν μπορείτε να βοηθήσετε
Εθνική Τράπεζα
IBAN: GR 10 0110 4180 0000 4180 0292 462
SWIFT BIC ETHNGRAA
Δικαιούχος: Πολιτιστικός και Φιλοζωικός Σύλλογος Μονεμβασιάς
Αιτιολογία: Ελπίδα
Σήμερα το πρωί ένας κάτοικος του χωριού Πλατανότοπος Καβάλας βρήκε ένα σκυλί που ζει στη γειτονιά του αιμόφυρτο. Έπιασε το χτυπημένο ζώο και το μετέφερε στον κτηνίατρο Γιάννη Τσέλιο, που έχει το ιατρείο στην Ελευθερούπολη. Ο σκύλος έμεινε εκεί για τις απαιτούμενες εξετάσεις και την απαραίτητη περίθαλψη και ο συγκεκριμένος άνδρας μετά τις οδηγίες που έλαβε από τον Κώστα Γιτίσογλου, πρόεδρο του Φιλοζωικού Συλλόγου Καβάλας «Ο Αίσωπος», πήγε στο Α.Τ. Ελευθερούπολης να καταγγείλει το γεγονός.
Στο χωριό Καστέλι Χανίων πριν από περίπου δέκα μέρες η Πόπη Γεωργογιαννάκη εντόπισε τυχαία το μικροσκοπικό σκυλάκι που βλέπετε αλυσοδεμένο σ’ ένα βαρέλι να αργοπεθαίνει.
Σ’ ένα διαμέρισμα στο Ηράκλειο της Κρήτης μια Γερμανίδα κρατούσε κάτω από άθλιες συνθήκες τουλάχιστον 10 σκυλιά, άγνωστο αριθμό γάτων, δύο κότες, ένα κουνέλι και ένα παραδείσιο πτηνό. Χθες το βράδυ η ιδιοκτήτρια των ζώων – που αντιμετωπίζει ψυχολογικά προβλήματα – πέταξε στο δρόμο ένα σκελετωμένο σκυλί. Οι γείτονες που είδαν τι συνέβη αντιλήφθηκαν ότι το σκυλί είναι ακόμα ζωντανό και κάλεσαν την Αστυνομία. Όταν οι άνδρες της ΕΛ.ΑΣ. μπήκαν στο διαμέρισμα της γυναίκας είδαν δεκάδες ζώα – ειδικά τα σκυλιά – σκελετωμένα και άρρωστα αφού έχουν να φάνε για μήνες.
2 Σχόλια
Ιωαννης
Καλησπέρα, ποσο κοστίζει μια μαγνητική τομογραφία?
Καλησπέρα, ποσο κοστίζει μια μαγνητική τομογραφία?
Εξαρτάται από το διαγνωστικό κέντρο. Περίπου 300 με 400 ευρώ.