Κάθε μέρα και καλύτερα είναι ο σκύλος που βρέθηκε πυροβολημένος στις 23 Φεβρουαρίου στο χωριό Μοναστηράκι Αιτωλοακαρνανίας.
Το ζώο αναρρώνει...
Το ζώο σκυλί αρχικά μεταφέρθηκε στο κτηνιατρείο του Νίκου Αραβανή και στη συνέχεια στον κτηνίατρο Αλέξανδρο Υφαντή. Η κατάσταση σου ήταν ιδιαιτέρως σοβαρή αλλά ευτυχώς τα σκάγια στον εγκέφαλο δεν του προκάλεσαν σοβαρή ζημιά. Ο σκυλάκος ακολούθησε φαρμακευτική αγωγή καθώς τα σκάγια στο κορμί του είναι δεκάδες, στη συνέχεια εμβολιάστηκε και στειρώθηκε και πλέον χρειάζεται το κατάλληλο σπιτικό.
Θυμίζουμε ότι τον σκύλο εντόπισε ο Παναγιώτης Πετρόπουλος ο οποίος είδε το πυροβολημένο ζώο στην αυλή κυριολεκτικά να κλαίει από τους πόνους. Η Δήμητρα Παλλιογιάννη, αντιπρόεδρος του χωριού σε συνεργασία με την Παναγιώτα Πανταζή, που είναι δημοτικός σύμβουλος Βόνιτσας, ανέλαβαν την περίθαλψη του.
Σε αυτήν την κατάσταση ήταν το ζώο...
Πλέον το ζώο το φιλοξενεί η κα Παλλιογιάννη και με ανάρτηση της στο facebook στις 14 Μαρτίου επισήμανε τα εξής για την καλή κατάσταση της υγείας του: «Είναι πολλοί αυτοί που ενδιαφέρονται για την υγεία του ζώου που είχαμε αναρτήσει. Θα ήθελα να ενημερώσω τον κόσμο, ότι το ζώο είναι καλά στην υγεία του. Έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες εξετάσεις όπως: στείρωση, τσιπάρισμα, εξετάσεις αίματος και εμβολιασμοί. Το ζώο το φιλοξενείτε μέχρι να αναρρώσει τελείως και να γίνουν όλες οι νόμιμες διαδικασίες για την υιοθεσία του. Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας...!».
Οι άνδρες της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Νάξου ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα των φιλόζωων και κατέβασαν την περασμένη Τετάρτη από μια κολώνα της Δ.Ε.Η. ένα αδέσποτο γατάκι, που σκαρφάλωσε μέχρι την κορυφή του στύλου στην περιοχή της Στελίδας, αλλά δεν μπορούσε να κατέβει από εκεί.
Με ποινή φυλάκισης δύο χρόνια με αναστολή και 6.000 ευρώ χρηματικό πρόστιμο καταδικάστηκε σήμερα από το Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Νεαπόλεως ο άνδρας που αποκεφάλισε στο χωριό Ζηρός της Σητείας ένα κουτάβι προκειμένου να εκδικηθεί την ιδιοκτήτρια του. Το ζώο εντοπίστηκε στην είσοδο του σπιτιού της ιδιοκτήτριας του το πρωί της 14ης Ιανουαρίου. Οι συγχωριανοί ενημέρωσαν τη γυναίκα για το τι είχε συμβεί στο ζώο της τηλεφωνικά καθώς εκείνη απουσίαζε στη Χαλκιδική.
Το Φιλοζωικό Σωματείο Μεγάρων «ΑΔΕΣΠΟΤΟΣ ΠΑΛΜΟΣ» έκανε γνωστό ότι πυροσβέστες σήμερα έσωσαν ένα θηλυκό πρόβατο, που μάλιστα εγκυμονεί, το οποίο έπεσε και εγκλωβίστηκε σε πηγάδι…