Έκκληση μέσω facebook για τη σωτηρία των γατιών που βρέθηκαν το βράδυ της 16ης Μαρτίου σε σακούλα στα σκουπίδια στην οδό Κερασούντος (αρ.27) έκανε μέσω facebook η Σούλα Παπαϊωάννου.
Στην ανάρτηση της στο facebook η κα Παπαϊωάννου επισήμανε τα εξής: «Έχει κάποιος μαξιλαράκι ηλεκτρικό να μας δανείσει για λίγο ώστε να είναι ζεστά ;;;
Βύρωνας οδό Κερασούντος 27 βρέθηκαν τώρα μέσα στα σκουπίδια μέσα σε σακούλα δεμένη!!!!εάν γνωρίζετε κάποια γατομάνα ή ακόμη καλύτερα εάν ξέρετε τη δική τους μαμά τηλεφωνήστε μας 6980452549. θα ψάξουμε κάμερες κ ζητάμε να μας τηλεφωνήσει όποιος είδε κάποιον να τα πετάει, πρέπει να τιμωρηθεί αυτός που το έκανε, βοηθήστε να τον βρούμε. Εάν υπάρχει γατούλα που μόλις έχει γεννήσει ενημερώστε μας».
Τρία σκελετωμένα σκυλιά εκτεθειμένα στον άνεμο, στον ήλιο ή στο κρύο διατηρεί ο επιχειρηματίας Π.Α. στο νησί της Πάρου και συγκεκριμένα στον χώρο φύλαξης φουσκωτών σκαφών που έχει έξω από τη Νάουσα.
Άλλη μια απαράδεκτη παρέμβαση εκ μέρους του Πανελλήνιου Κτηνιατρικού Συλλόγου καταγγέλλει η Μ.Κ.Ο. «Vets in Action» καθώς είχε προγραμματίσει να στειρώσει δωρεάν δεκάδες αδέσποτες γάτες…
Η κακοποίηση των ζώων που εκτρέφονται από επαγγελματίες και ερασιτέχνες κτηνοτρόφους σε κάθε γωνιά της χώρας είναι χωρίς τέλος και παραμένει κυρίως αθέατη στα μάτια…