Έκκληση για βοήθεια απευθύνει η Μαρία Βαζούρα η οποία ενημερώθηκε για οικόσιτο σκύλο στο Μπούρτζι Εύβοιας ο οποίος είναι κυριολεκτικά γεμάτος τσιμπούρια.
Η γυναίκα πήγε επί τόπου και παρείχε στο ζώο τις πρώτες βοήθειες, εντούτοις δεν μπορεί να αναλάβει και αυτό το πλάσμα.
Στην ανάρτηση της στο facebook κάνει έκκληση για όποιον μπορεί να βοηθήσει καθώς στο σκυλί έδωσε ήδη χάπια για την αποπαρασίτωση και θα το πάει για εξετάσεις.
Το ζήτημα είναι και σε αυτήν την περίπτωση αυτός που βασανίζει αυτό το πλάσμα έτσι – για πόσο καιρό άραγε; - δεν πρέπει να διωχθεί; Και ως πότε απλοί εθελοντές θα κουβαλάνε το ψυχικό και οικονομικό φορτίο ζώων που υποφέρουν;
Τι επισημαίνει στην έκκληση η αυτόπτης μάρτυρας
«Σήμερα με κάλεσαν για ένα περιστατικό στο Μπούρτζι Ευβοιας..
Και σας δείχνω τι υπάρχει δίπλα μας..
Δεν είναι το μοναδικό!Χιλιάδες υποφέρουν!
Απλά κάποιοι επιτέλους αρχίζουν να μιλούν..να μη φοβούνται και τους δίνουν έτσι την ευκαιρία να βοηθηθούν και μια ελπίδα κοινοποίησης!
Δε θα το αφαιρέσω,γιατί δεν έχω την επιλογή!
Αλλά θα προσπαθήσω να το βοηθήσω όσο μπορώ!
Του χορηγήθηκε μπραβεκτο και όταν πέσουν όλα αυτά από πάνω του θα μεταφερθεί για εξετάσεις!
Της Ελένης Ηλιοπούλου Με σύνθημα «η Κέρκυρα δεν θα γίνει Σαντορίνη» φιλόζωοι διαμαρτυρήθηκαν στην πόλη του νησιού για τον θάνατο του αλόγου το οποίο πέθανε…
Οι κακοποιήσεις ζώων από κατοίκους της Λέσβου δεν έχουν τέλος και όσοι παλεύουν για να σώσουν ό,τι σώζεται υπερβαίνουν τις δυνάμεις και τις δυνατότητες τους.…
Στο νεκροταφείο του Ελευθεροχωρίου Κιλκίς υπέκυψε στα τραύματα της η αλεπού η οποία εντοπίστηκε στις 18 Μαρτίου σοβαρά τραυματισμένη να αργοπεθαίνει και όπως επισημαίνει ο…