Χάρη στην κινητοποίηση εθελοντών τα σκυλιά που φιλοξενούνταν στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου «I LOVE DOGS» στη Βαρυμπόμπη Αττικής τελικά μεταφέρθηκαν με ασφάλεια στις εγκαταστάσεις του του «SMART DOG» στο Μενίδι στις Αχαρνές.
Στη συνέχεια για την αποσυμφόρηση του χώρου – καθώς τα σκυλιά είναι δεκάδες – κάποια μεταφέρθηκαν αρχικά στον χώρο στάθμευσης του Ο.Α.Κ.Α. στο Μαρούσι και τελικά και πάλι εθελοντές για να τα κρατήσουν ασφαλή τα μετέφεραν στον χώρο του γυμναστηρίου «TRAIN BOX» στην Πεύκη (Λ. Αμαρουσίου 58).
Τη φωτογραφία τράβηξε η Elisavet Xenaki.
Όσοι είχατε δώσει για φιλοξενία το ζώο σας θα πρέπει να επικοινωνήσετε ή με τους ανθρώπους του «I LOVE DOGS» (λεωφόρος 751 Βαρυμπόμπη, Αχαρνές, τηλ. 2102433334, 6977687840) και του «SMART DOG» (Σποράδων 3, Αχαρνές τηλ. 6937972848, 2102401397).
Το φιλοζωικό σωματείο ΠΡΟ.ΣΤ.Α.ΤΕ.Υ.Ω., η Ζωοφιλική Ένωση Ηλιούπολης (Ζ.Ε.Η.) και το Καταφύγιο Αδέσποτων Ζώων (Κ.Α.Ζ.) διοργανώνουν διήμερο παζάρι στην κεντρική πλατεία της Νέας Σμύρνης Αττικής (στον ΓΑΛΑΞΙΑ).
Στις 2 Αυγούστου 2012 πραγματοποιήθηκε στο Δελφινάριο του Αττικού Ζωολογικού Πάρκου στα Σπάτα Αττικής μια παράσταση με δελφίνια με τη συνοδεία μουσικής και υπό το φως της πανσελήνου. Αντιπροσωπεία της Πανελλαδικής Φιλοζωικής Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας (Π.Φ.Π.Ο.), όπως ήδη έχουμε αναφέρει στο www.zoosos.gr, κατέθεσε αίτημα στην Εισαγγελία Αθηνών για να παρέμβει με σκοπό τη διακοπή της παράστασης βάσει του νόμου 4039/2012, ο οποίος ξεκάθαρα απαγορεύει τη χρήση οποιουδήποτε είδους ζώου σε παρουσιάσεις και προγράμματα και για οποιονδήποτε σκοπό.
Έκκληση για να καλυφθεί το κόστος της χειρουργικής επέμβασης που πρέπει να γίνει σε έναν αδέσποτο θηλυκό σκύλο, ο οποίος εντοπίστηκε μ’ ένα σοβαρό κάταγμα…