Το ότι κυνηγοί κακοποιούν ζώα με κάθε τρόπο είναι ευρέως γνωστό και συστηματική είναι και η χρήση παράνομων θηλιών από σύρμα ή συρματόσχοινο για τη θήρευση, τον βασανισμό, την εξόντωση ειδών κάθε είδους εντός ή εκτός κυνηγετικής περιόδου.
Ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ έκανε σήμερα γνωστό πως εντοπίστηκε στις 18 Αυγούστου και τελικά σώθηκε ένας λύκος ο οποίος παγιδεύτηκε σε μια τέτοια παράνομη παγίδα στο Ασπροκκλήσι Θεσπρωτίας. Για τη διάσωση του ζώου (είδος υπό προστασία) ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ επισημαίνει τα εξής: «Στον απεγκλωβισμό ενός λύκου που είχε πιαστεί σε παγίδα για αγριόχοιρους στο Ασπροκκλήσι Θεσπρωτίας προχώρησε η Ομάδα Άμεσης Επέμβασης (ΟΑΕ) του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ πριν από λίγες ημέρες.
Το άτυχο ζώο πιάστηκε σε μεταλλική θηλιά δίπλα σε αγροτικό δρόμο. Ευτυχώς διερχόμενος γεωργός είδε τον λύκο και άμεσα ενημέρωσε την αστυνομία.
Στο σημείο έσπευσε άμεσα κλιμάκιο της Δασικής Υπηρεσίας για να προστατεύσει το ζώο μέχρι να φτάσει η ΟΑΕ. Η επιχείρηση φύλαξης και προστασίας του ζώου διήρκεσε έξι ώρες περίπου ενώ αυτή της απελευθέρωσης λιγότερο από μία ώρα. Το ζώο, που ήταν σε μεγάλο βαθμό κουρασμένο, αφυδατωμένο και στρεσαρισμένο, αρχικώς ναρκώθηκε για να μπορέσει να γίνει ο απεγκλωβισμός του. Μετά την αφαίρεση της θηλιάς που περάσει γύρω από την κοιλιακή χώρα και την πλάτη, του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες, έγινε μια εξονυχιστική κτηνιατρική εξέταση κι αφού διαπιστώθηκε ότι δεν έφερε κάποιο σοβαρό τραύμα το ζώο απελευθερώθηκε επιτυχώς στο ίδιο σημείο.».
Αφού τα μέτρα που παίρνει ο αρμόδιος Δήμος Βόλου για τη διαχείριση των αδέσποτων, που ζουν στην περιοχή ευθύνης του, δεν είναι «αποτελεσματικά» ο Δημήτρης Ζαρίφης, διευθυντής της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας της Περιφερειακής Ενότητας Μαγνησίας και Σποράδων μιλώντας στο «Ράδιο – Ένα 102,5» στις 6 Φεβρουαρίου ζήτησε την ευθανασία κάποιων σκυλιών για την προστασία της Δημόσιας Υγείας.
Το svouranews.blogspot.com δημοσίευσε στις 11 Νοεμβρίου ότι στην Αγία Κυριακή Καστοριάς ένας σκύλος έπνιξε ένα κουνέλι, που βρισκόταν στην αυλή ενός γειτονικού σπιτιού και μόλις ο ιδιοκτήτης των κουνελιών το εντόπισε το ξυλοφόρτωσε μέχρι λιποθυμίας. Όμως σύμφωνα με νέες πληροφορίες δεν έγιναν όλα έτσι ακριβώς και σε καμιά περίπτωση δεν υπάρχει κακοποίηση σκύλου.
Η Μαρίνα Μπαλτά επικοινώνησε με το www.zoosos.gr και μας περιέγραψε τι της συνέβη σήμερα 1η Ιουλίου μέσα στο λεωφορείο του Ο.Α.Σ.Α. που εκτελούσε το δρομολόγιο…