Τα δύο σκυλιά που βρέθηκαν σκελετωμένα και πεταμένα μέσα στο φράγμα Πηνειού στην Ήλιδα της Ηλείας έσωσαν στις 25 Αυγούστου εθελοντές. Με ανάρτηση της στο facebook η Άρτεμις Δημητροπούλου, ιδρύτρια της Φιλοζωικής Ένωσης «Αδέσποτες Ψυχές Αμαλιάδας», επισημαίνει ότι πρόκειται για ένα διαρκές έγκλημα, καθώς συστηματικά εκεί οι ντόπιοι πετούν τα ανεπιθύμητα ζώα.
Η κατάσταση των σκυλιών, που διασώθηκαν, αποδεικνύει για ακόμη μια φορά του λόγου το αληθές και την πρακτική εκείνων οι οποίοι πετούν εκεί τα ζώα για να πεθάνουν από την πείνα και τη δίψα...
Η κα Δημητροπούλου για όσα συμβαίνουν εκεί τονίζει τα εξής: ΦΡΆΓΜΑ ΠΗΝΕΙΟΎ ΤΏΡΑ!!
Νέα επιχείρηση διάσωσης. Με ενημέρωσαν ότι βρίσκονται εντός του φρικτού τάφου ζώων, δύο ζώα.
Φτάσαμε αμέσως στο σημείο . Το ένα ήδη το πιάσαμε… ένα σκυλί φάντασμα.
Μόνο ο Σκελετός του!!!!!!!!!!!
Φρικτό!!!
Το άλλο φοβικό....δε πλησιάζει καν. Συνεχίζουμε ....
μεσημέρι 35 βαθμοί κελσίου...να τρέχουμε στο φράγμα επειδή εσείς εγκληματίες τα πετάτε σα σκουπίδια.
Σκατοψυχοι.
Η Περιφέρεια ξεκίνησε να φτιάχνει τη ράμπα απεγκλωβισμού που ζητήσαμε ...κι έμεινε στάσιμη...δεν ολοκληρώθηκε.
Περιφέρεια ακούει;;;;;;
Το έγκλημα συνεχίζεται...
Αστυνομία , Εισαγγελέας που είναι!!!
Ενημέρωση.: Πιάστηκε και το δεύτερο.
Υ.Γ : ΨΆΧΝΟΥΜΕ ΦΙΛΌΞΕΝΙΑ, ΈΝΑ ΣΠΊΤΙ ΜΙΑ ΑΥΛΉ ΓΙΑ ΤΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΈΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ.
Εδώ και μέρες κάνει τον γύρο του διαδικτύου η καταγγελία πως ο διοικητή της Στρατιωτικής Μονάδας 388 Π.Α.Π. (Προκεχωρημένη Αποθήκη Πυρομαχικών) που εδρεύει στις Σάπες Ροδόπης με τη βοήθεια άλλων στελεχών του στρατεύματος εξαφάνισαν τα τέσσερα σκυλιά που ζούσαν μέσα και πέριξ του στρατοπέδου.
Τρία νεκρά αδέσποτα σκυλιά εντοπίστηκαν χθες και σήμερα στον οικισμό της Τρίκκης στα Τρίκαλα. Ασυνείδητοι φρόντισαν να «διαχειριστούν» με το δικό τους τρόπο την ύπαρξη των αδέσποτων σκυλιών εκεί για να ξεμπερδεύουν με το «πρόβλημα». Επειδή είναι άγνωστος ο αριθμός των ζώων, που έφαγαν την δηλητηριασμένη τροφή, άγνωστο παραμένει και το πόσα τελικά πέθαναν.
Έκκληση για τη φιλοξενία γατιών και σκυλιών που βρέθηκαν σε άθλιες συνθήκες έγκλειστα σε διαμέρισμα στην οδό Τσακάλωφ και Θέτιδος απευθύνει ο Δήμος Πετρούπολης καθώς…