Τον δράστη της δολοφονίας των αδέσποτων σκυλιών στη Χαρίεσσα Ημαθίας επικηρύσσει ο σύλλογος «ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΖΩΩΝ Νάουσας» και ζητάει όποιος γνωρίζει να ενημερώσει ή τον φορέα τους ή να καταγγείλει στο Αστυνομικό Τμήμα Νάουσας τον εγκληματία.
Συγκεκριμένα στη σελίδα του στο facebook ο σύλλογος τονίζει τα εξής: «ΕΠΙΚΗΡΥΞΗ 1500 ΕΥΡΏ
Κανένα έγκλημα δεν πρέπει να μένει ατιμώρητο... Κανένας δολοφόνος, δεν πρέπει να κυκλοφορεί ελεύθερος... Δεν αξίζει, σε κανένα πλάσμα να υποφέρει από φρικτό και αναίτιο θάνατο... Κανένα ανθρωποειδές δεν έχει δικαίωμα να αφαιρεί ζωή... Όχι γιατί ήσουν εσύ γλυκιά μου,αλλά ας είσαι εσύ για όλα τα υπόλοιπα... Ας είσαι εσύ ο τελευταίος "σταθμός" των αδίκων θανάτων...
Ο σύλλογος μας και τα μέλη του, αρνούμενοι να δεχτούν την άδικη απώλεια της Τόκιο, όπως την ονομάζαμε εμείς και αγανακτισμένοι από την σωρεία τέτοιων εγκληματικών πράξεων και με όσες οικονομικές δυσκολίες αντιμετωπίζουμε, αποφασίσαμε να δώσουμε αμοιβή, *1500* ευρώ, σε όποιον έχει βάσιμη πληροφορία για την άδικη απώλεια της Τυφλουλας και της παρέας της...
Οποιος γνωρίζει οτιδήποτε,μπορεί να δώσει την πληροφορία στο Α.Τ Νάουσας, ή στην ομάδα μας... Θα υπάρχει αυστηρή εχεμύθεια...
Η ΣΙΩΠΉ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΝΕΝΟΧΗ ΚΑΙ ΣΕ ΟΡΙΖΕΙ ΣΕ ΕΠΊΣΗΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ.... ΜΙΛΉΣΤΕ ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ!!!».
Τα σκυλιά, που εντοπίζονται αλυσοδεμένα να ζουν κάτω από άθλιες συνθήκες στην Ικαρία, καταγράφονται σε τακτική βάση από το Νοέμβριο του 2009 από εθελοντές φιλόζωους, οι οποίοι δεν αντέχουν, να μένουν αδιάφοροι στο δράμα των ζώων.
Στο Φιλοζωικό Σωματείο Νομού Θεσπρωτίας έγιναν καταγγελίες για δηλητηριασμένα και αποκεφαλισμένα γατιά, που εντοπίστηκαν πριν από μέρες στην οδό Γράμμου στην πόλη της Ηγουμενίτσας κοντά στο 1ο Γυμνάσιο. Ο Βασίλης Κόρπας, πρόεδρος του συλλόγου, κάνει έκκληση στους αυτόπτες μάρτυρες να φωτογραφίζουν τα νεκρά ζώα και φυσικά να καταγγέλλουν αυτές τις πράξεις και στο τοπικό Αστυνομικό Τμήμα, ώστε να καταγράφονται στο βιβλίο συμβάντων και αυτά τα εγκλήματα.
Στην παραλία Πυργάκι της Νάξου μέλη του συλλόγου «Προστασία Άγριας Ζωής Νάξου» εντόπισαν σήμερα το πτώμα του δελφινιού που βλέπετε στις φωτογραφίες σε προχωρημένη αποσύνθεση.