Την ευαισθητοποίηση του κοινού για την ανάγκη προστασίας των ζώων, αδέσποτων και οικόσιτων και από το δριμύ ψύχος επιδιώκει το Φιλοζωικό Σωματείο Φλώρινας. Οι δημιουργοί του βίντεο ευαισθητοποίησης επισημαίνουν τα εξής:
«Προστατέψτε τα ζώα εν μέσω ψύχους, αφήστε τροφή, φτιάξτε πρόχειρα καταλύματα, φιλοξενήστε, υιοθετήστε! Η φιλοζωία δεν είναι πολυτέλεια, είναι ζήτημα πολιτισμού και η αλληλεγγύη απέναντι σε όλα τα πλάσματα ένδειξη ανεξάντλητης ανθρωπιάς.
Για το τηλεοπτικό σποτ ευχαριστούμε θερμά το Στάθη Νικολακόπουλο και το Media Lab του Δήμου Ηλιούπολης για την ηχογράφηση, για τη μίξη του ήχου τον Ηλία Ηλιάδη και για το μοντάζ το elichord.gr».
Εντάχθηκε στο ΕΣΠΑ 2014-2020, η πράξη: «Προδιαγραφές δημιουργίας και λειτουργίας χώρων τροφοδοσίας αρπακτικών πτηνών στις περιφέρειες της χώρας πλην του Νοτίου Αιγαίου και της Στερεάς…
Η 8η Πανελλήνια Έκθεση Διακοσμητικών Πτηνών πραγματοποιήθηκε πριν από μερικές ημέρες στην Ορεστιάδα. Τη διοργάνωσε ο Συλλόγος Φίλων Πτηνών Β. Έβρου Ορεστιάδας με τη συνδρομή της δημοτικής αρχής. Επί τρεις μέρες (7-8-9/12) οι επισκέπτες μπορούσαν να δουν από κοντά 25 διαφορετικά είδη «διακοσμητικών» πουλιών – λες και μιλάμε για διακοσμητικά αντικείμενα – στο Παλιό Κλειστό Γυμναστήριο της πόλης.
Πολλές φορές δημοσιεύουμε στο www.zoosos.gr φωτογραφίες με αδέσποτα σκυλιά, που πάσχουν είτε από σαρκοπτική ή απλή ψώρα. Η σαρκοπτική ψώρα είναι παρασιτική δερματίτιδα, που οφείλεται σε ακάρεα, τα οποία ζουν πάνω ή μέσα στο δέρμα του ξενιστή. Όμως μαθαίνουμε, ότι η ψώρα δεν ταλαιπωρεί μόνο τα σκυλιά.Είναι εξαιρετικά συνηθισμένη ασθένεια και στους σκαντζόχοιρους ειδικά στην περιοχή της Αττικής.