Στο κτηνιατρείο της Αγγελικής Ζούπινα στο Ηράκλειο μεταφέρθηκε η άρρωστη γάτα που περιφερόταν σε κακή κατάσταση στην περιοχή του σούπερ μάρκετ Lidl στη Νέα Ιωνία Αττικής.
Το ζώο κατάφερε να πιάσει ο εθελοντής διασώστης της ομάδας «Alma Libre» Αλέξης Μαντζώρος μόλις ειδοποιήθηκε από κάτοικο της περιοχής ότι το γατί εμφανίστηκε και έψαχνε τροφή.
Το ζώο πάσχει από ψώρα στα αυτιά και στο πρόσωπο. Έκανε βιοχημικές και αιματολογικές εξετάσεις, διαπιστώθηκε πως έχει αυξημένα λευκά, ίσως από κάποια λοίμωξη. Έχει μάλιστα και παλιότερο τραύμα, σπασμένη κάτω σιαγόνα που έχει δέσει. Στη γάτα έγιναν και εξετάσεις για FIV και λευχαιμία. Το σώμα του γάτου είναι γεμάτο δαγκώματα από καυγάδες με άλλα αρσενικά. Νεότερα για την υγεία του θα έχουμε από Δευτέρα. Ήδη ξεκίνησε αγωγή.
Ο φιλοζωικός σύλλογος «Κίνηση Προστασίας Σκύλων Έδεσσας» επιδιώκοντας να ενημερώσει τους κατοίκους της περιοχής για τα δικαιώματα των αδέσποτων και των ιδιόκτητων ζώων συντροφιάς, θα μοιράσει πόρτα – πόρτα το φυλλάδιο, που δημοσιεύουμε.
Ο σύλλογος «ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΔΡΑΜΑΣ» εδώ και καιρό κάνει προσπάθεια να βρεθεί εκείνος που θα υιοθετήσει αυτό το πανέμορφο πλάσμα, τον σκυλί το οποίο ζει 9 χρόνια μέσα στο κλουβί του στο Δημοτικό Κυνοκομείο Δράμας. Όπως τονίζουν οι εθελοντές μέλη του συλλόγου: «Eίναι περίπου 10 χρόνων και ζει όλα αυτά τα χρόνια δέσμιος σ' ένα κλουβί του κυνοκομείου του Δήμου Δράμας εξ αιτίας της αρρωστημένης και παρεξηγημένης άποψης περί φιλοζωίας κυρίας που ανήκει σε παλιό φιλοζωικό σύλλογο της πόλης μας.
Διαμαρτυρία στο Πάνω Δαράτσο Χανίων πραγματοποίησαν σήμερα το μεσημέρι φιλόζωοι κάτοικοι των Χανίων με αφορμή την θανάτωση μιας αδέσποτης σκυλίτσας που ένας άνδρας πάτησε σκόπιμα…