Αν μια εικόνα αντιστοιχεί σε χίλιες λέξεις τότε αυτό το βίντεο του φιλόζωου κινηματογραφιστή και συνεργάτη του www.zoosos.gr Δημήτρη Ζησόπουλου αναφέρεται σε όσα συμβαίνουν εις βάρος των αδέσποτων στον τόπο μας. Δείτε τα δεινά του βίου των ζώων συντροφιάς που κάποιοι εγκαταλείπουν χωρίς να αντιλαμβάνονται σε τι μαρτυρική ζωή τα καταδικάζουν…
Ας γίνουμε εμείς η μιλιά τους! Αυτά μπορούν να ουρλιάξουν από τον φόβο τον πόνο την αγωνία την πείνα την εξαθλίωση τις αρρώστιες… Όμως εμείς οφείλουμε να τα προστατέψουμε μας έχουν ανάγκη.
Ο ίδιος ο Δημήτρης Ζησόπουλος μας εξηγεί: «Παγκόσμια ημέρα των αριστερόχειρων... Παγκόσμια ημέρα της φαλάκρας... Παγκόσμια ημέρα της βλακείας... Αυτό το "νεοεορτολόγιο" της χλιαρότητας και της εγγενούς νεοταξίτικης λαϊφσταλιάς, πάντα μου προκαλούσε αναγούλα.
Ο μέγας (για μένα τουλάχιστον) Καλόπουλος, διατύπωσε ευστοχότατα, πως "η προσοχή μας είναι οι μετοχές του εγκεφάλου μας" και ομολογουμένως τις επενδύσεις μας στον τομέα αυτό, τις έχουμε παραχωρήσει στα φερέφωνα της εξουσίας με εξόφθαλμα αποτελέσματα.
Αύριο είναι η λεγόμενη "Παγκόσμια ημέρα των ζώων".
Η αναγούλα της ιδέας πως με μια "ξεπέτα" ενδιαφέροντος "καθαρίζουμε" με το ζήτημα των συγκατοίκων (και συμμετόχων) μας σ' αυτό τον πλανήτη, με ώθησε να σκαρώσω το επισυναπτόμενο video που αποδεικνύει πως τίποτα δεν αρχίζει και δεν τελειώνει σε μια μέρα.
Είναι Ύβρις και μόνο η αναφορά ημερήσιους "εορτασμούς"... Το video αποτελείται από υλικό του ντοκιμαντέρ "Αδέσποτες Ψυχές" που βρίσκεται στο στάδιο παραγωγής από τη http://www.honeybee.gr/».
Της Ελένης Ηλιοπούλου Τους φιλόζωους από κάθε γωνιά της Ελλάδας εξόργισε μια γυναίκα καθώς με ανάρτηση της στο facebook στην ομάδα «Scooter Club Hellas» στις…
Χρήστης του facebook δημοσίευσε στην ομάδα «ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΑΤΕΣ!» το βίντεο με μια γάτα σκελετωμένη και εμφανώς άρρωστη που ζει στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης και…
Για τις επιπτώσεις στα ζώα όταν οι ιοί γίνονται πιο ανθεκτικοί στα αντιβιοτικά, που αφειδώς δίνονται συχνά (και από άγνοια) σε αδέσποτα, οικόσιτα κ.ά., μίλησε…