Τα κατάφερε τελικά μετά από δύο μήνες εντατικής φροντίδας ο σκύλος που βρέθηκε τον περασμένο Δεκέμβριο ένα βήμα πριν τον θάνατο σ’ ένα εγκαταλελειμμένο κτίριο στην περιοχή του Λαγκαδά Θεσσαλονίκης να ψάχνει τροφή ανάμεσα σε γυαλιά, σκουπίδια και ελαστικά.
Το ζώο κατάφερε να το πιάσει η Βούλα Τζάνου, που ενημερώθηκε για την κατάσταση του και το μετέφερε αρχικά στην Κτηνιατρική Κλινική του Κυριάκου Αγαθαγγελίδη στις 23 Δεκεμβρίου 2021. Εκεί άρχισε η φροντίδα του, αφού όπως φάνηκε από τις εξετάσει η σκυλίτσα έπασχε από την ψώρα εξαιτίας της ασιτίας. Στη συνέχεια και αφού συνήλθε, πήρε βάρος και το τρίχωμα της άρχισε να βγαίνει μεταφέρθηκε στην Κτηνιατρική Κλινική του Α.Π.Θ. όπου και στειρώθηκε.
Η σκυλίτσα στις 17 Φεβρουαρίου.
Η Τέτα – έτσι την ονόμασαν – όταν τη βρήκε η Βούλα Τζάνου έμοιαζε με μούμια από την ψώρα και σιγά – σιγά τη μεταμόρφωσε σε έναν κανονικό σκύλο.
Η Τέτα μόλις ολοκληρώσει την αγωγή της θα εμβολιαστεί και το επόμενο μεγάλο βήμα θα είναι να βρεθεί για εκείνη ένα σπιτικό. Αν είστε εσείς αυτοί που θα ανοίξετε το σπίτι σας για την Τέτα επικοινωνήστε με την κα Τζάνου μέσω facebook εδώ.
Σε αυτήν την τραγική κατάσταση βρέθηκε το σκυλί...
Η μικρή Νικόλ, το κουταβάκι που εντοπίστηκε στις 25 Αυγούστου πυροβολημένο στον Πρόδρομο Καρδίτσας να σέρνεται στο έδαφος, χαίρεται πλέον και απολαμβάνει την τροφή, το…
Στο Ηράκλειο της Κρήτης συνελήφθη σήμερα ο άνδρας που αποκεφάλισε το μόλις έξι μηνών κουτάβι μιας κατοίκου του χωριού Ζηρός στη Σητεία και το άφησε για να την εκδικηθεί έξω από την πόρτα του σπιτιού της.
Στην έκκληση που έκαναν μέσω facebook τόσο η Έλια Παπαηλιού όσο και η «Φιλοζωική Ένωση Εθελοντών Δήμου Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης» ανταποκρίθηκαν εθελοντές της Ομάδας Απεγκλωβισμού…