Παρά το γεγονός ότι η Νέα Οδός Α.Ε. είχε ενημερωθεί από εργαζόμενη για το γεγονός ότι μια αδέσποτη γάτα ζούσε στον χώρο στάθμευσης των τουαλετών της Εθνικής Οδού, του κλειστού αυτοκινητόδρομου στον Μώλο Φθιώτιδας εδώ και ενάμιση χρόνο δεν έκανε ό,τι όφειλε για να σώσει το ζώο και να το απομακρύνει από εκεί. Αναγκάστηκε να το κάνει αρκετό καιρό μετά.
Αυτό κατήγγειλε στο www.zoosos.gr η Χρυσάνθη Καραγιάννη, γνωστή για τη φιλοζωική της δράση στη Φθιώτιδα, η οποία οργάνωσε τη διάσωση του ζώου και των μωρών της και ανέλαβε και τη φιλοξενία τους.
Η γατούλα, που την ονόμασαν Παθένια, είναι εξαιρετικά φιλική και έξυπνη καθώς ζούσε μεταξύ του χώρου στάθμευσης, των τουαλετών του αυτοκινητοδρόμου και του διαζώματος και εκεί ανάμεσα στα δύο ρεύματα κυκλοφορίας γέννησε τα μωρά της. Κατάφερε να επιβιώσει και να μην χτυπηθεί από όχημα. Ίσως να έχει χαθεί, δηλαδή να κατέβηκε από όχημα, που στάθμευσε στο πάρκινγκ για λίγο.
Τη γάτα τάιζε καθημερινά εργαζόμενη και η κα Καραγιάννη μας εξήγησε ότι ενημερώθηκε για το ζώο από διερχόμενο οδηγό που είδε την ψιψίνα στο διάζωμα. Η ίδια πήγε επί τόπου για να βρει τη γάτα αλλά δεν τα κατάφερε. Τελικά την εντόπισε χάρη στη βοήθεια της φιλόζωης η οποία της άφηνε φαγητό.
Στις 9 Απριλίου τελικά η Νέα Οδός αναγκάστηκε να συμβάλει στη διάσωση της γάτας σε συνεργασία με τον Β’ Τμήμα Τροχαίας Αυτοκινητοδρόμων.
Αν μπορείτε να υιοθετήσετε κάποιο από τα μωρά, αφού απογαλακτιστεί, ή αν θέλετε να υιοθετήσετε τη γατούλα όταν ολοκληρώσει τα μητρικά καθήκοντα επικοινωνήστε με την κα Καραγιάννη μέσω facebook εδώ.
Δυστυχώς οι εταιρίες που εκμεταλλεύονται τους αυτοκινητόδρομους της χώρας – παρά τα τσουχτερά διόδια – ελάχιστες φορές ανταποκρίνονται στις εκκλήσεις για διάσωση ζώων, αν και είναι απόλυτα υποχρεωμένες να το κάνουν για την ασφάλεια και των ζώων και των εποχούμενων.
Με ανακοίνωση του ο Φιλοζωικός Σύλλογος Τρικάλων «Ο Άργος» επισημαίνει την υποκρισία της Πολιτείας στο θέμα διαχείρισης των αδέσποτων ζώων και τονίζει ότι 127 σκυλιά…
Ακόμα μια θαλάσσια πράσινη χελώνα Μίδας του είδους Chelonia Mydas εντοπίστηκε στις 6 Φεβρουαρίου στην παραλία της Μ. Βίγλας. Το πτώμα του θαλάσσιου ερπετού εντόπισαν…
Κάτοικοι του Κολωνού στην Αθήνα που φρόντιζαν τις αδέσποτες γάτες της γειτονιάς τους επικοινώνησαν με το www.zoosos.gr για να καταγγείλουν το γεγονός της μαζικής δολοφονίας…