Στην έκκληση ενός ποδηλάτη που χθες εντόπισε στο φράγμα Πηνειού στο τέλος της λίμνης 12 νεογέννητα κουτάβια τα οποία κάποιος πέταξε εκεί για να τα ξεφορτωθεί και να πεθάνουν από τη δίψα, την πείνα και τη ζέστη ανταποκρίθηκε η Άρτεμις Δημητροπούλου, η οποία ιδρύτρια της Φιλοζωικής Ένωσης «Αδέσποτες Ψυχές Αμαλιάδας».
Τα μωρά, που βρέθηκαν μέσα στους θάμνους, δίπλα από το τσουβάλι που πιθανότατα χρησιμοποίησε ο δράστης, προέρχονται - όπως όλα δείχνουν - από δύο διαφορετικές γέννες. Τα 10 είναι μικρότερης ηλικίας και τα άλλα δύο που είναι εμφανώς άρρωστα είναι πιο μεγαλούτσικα.
Παρά το γεγονός ότι εντός του φράγματος κατασκευάστηκε ράμπα μετά από συστηματική πίεση της κας Δημητροπούλου προς τις αρχές, καθώς εκεί μέσα πετούν οι περίοικοι κάθε ανεπιθύμητο ζώο, οι εγκαταλείψεις κυρίως σκυλιών εντός του φράγματος και πέριξ δεν σταματούν.
Αν μπορείτε να βοηθήσετε
Αυτά τα μικρά τα οποία μάζεψε ο Στέλιος Ζαχαρόπουλος - αρμόδια για τ' αδέσποτα - και μεταφέρθηκαν στον χώρο που διαθέτει ο Δήμος Ήλιδας, χρειάζονται μόλις συνέλθουν σπιτικό και η κα Δημητροπούλου απευθύνει έκκληση για υιοθεσίες - φιλοξενίες.
Συγκεκριμένα μέσω facebook τονίζει τα εξής: «Φράγμα Πηνειού! Φρικτό Σάββατο σήμερα!!
Ενημερώθηκαμε ότι πάνω στο φράγμα Πηνειού πέταξαν 12 κουτάβια !!!!!!!¡!!!.
Πάνω απ' τη λίμνη.
Τερατα που λέγονται άνθρωποι
Μέσα σε δύσβατο σημείο....δε φαίνονταν...τα πέταξαν εκεί για να πεθάνουν από πεινα , δίψα ή να πέσουν στη λίμνη (όπως βλέπετε στη φωτογραφία) και να πνιγούν!!!!
Καμία σωτηρια !!!!
Τα δύο από τα 12, σε άθλια κατασταση... παραμορφωμένα από ψώρα ....
Δεν έχω άλλα λόγια....μόνο απελπισία για το είδος μας.
Πάμε κτηνιατρο...θα γίνει περιθαλψη..και τα απαραίτητα.... Είναι όλα εξαθλιωμένα και αφυδατωμένα
Και παρακαλώ βοηθήστε... ανοίξτε τα σπίτια σας.....12 κουτάβια!!! !!!!».
Τις κακές συνθήκες διαβίωσης των γαϊδουριών που προφανώς χρησιμοποιούνται από τους ντόπιους για να ανεβάζουν τουρίστες στη Λίνδο κατήγγειλε στο www.zoosos.gr η Γεωργία Ροδίτη η…
Με φόλες εξοντώνουν τα αδέσποτα οι κάτοικοι της Ιστιαίας, των Ωρεών, του Ν. Πύργου, του Πευκί και των Καμαρίων στην Βόρεια Εύβοια με αποτέλεσμα άγνωστος…
Στο Αστυνομικό Τμήμα Μεσολογγίου κατέθεσε σήμερα το πρωί η Μαρία Μπίσσα τη βεβαίωση του κτηνιάτρου Αλέξανδρου Παπανικολάου που χθες εξέτασε τα πτώματα των επτά κουταβιών,…