Στο κτηνιατρείο του Μιχάλη Δασκαλάκη μεταφέρθηκε για εξετάσεις ο σκύλος που εντοπίστηκε στις 14 Ιουνίου να περιφέρεται εξαθλιωμένος και εμφανώς σοβαρά άρρωστος στο χωριό Κόκκινος Πύργος του Δήμου Φαιστού στο Ηράκλειο της Κρήτης.
Χάρη στην κινητοποίηση των φιλόζωων το ζώο που είναι κυριολεκτικά πετσί και κόκκαλο, χωρίς τρίχωμα από τις ασθένειες και σέρνει το πίσω δεξί του πόδι θα έχει μια ευκαιρία για να ζήσει εφόσον οι αιματολογικές εξετάσεις δείξουν ότι η κατάσταση του αντιμετωπίζεται.
Φυσικά το θέμα είναι το σκυλί να σωθεί αλλά και πόσοι ήταν εκείνοι που έβλεπαν αυτό το πλάσμα να υποφέρει και αδιαφόρησαν για το δράμα του.
Η Στέλλα Τσουρδίνη, που είδε τον σκύλο και δεν αδιαφόρησε, στην έκκληση της χθες μέσω facebook επισήμανε τα εξής:
«Σήμερα το πρωί, αυτό το εξαθλιωμένο κακόμοιρο πλάσμα το βρήκα να περιπλανιέται στον Κόκκινο Πύργο. Δεν είχε δύναμη ούτε στα πόδια του να σταθεί.. Ευτυχώς ο Δήμος μας και κυρίως ο Μανόλης Λαζανάκης και άλλοι δύο Υπέροχοι Ανθρωποι Υπάλληλοι του Δήμου, έτρεξαν να βοηθήσουν και το εξαθλιωμένο αυτό πλάσμα μεταφέρθηκε στο κτηνιατρείο.. Ισως τα καταφέρει, ίσως όχι περιμένουμε τις εξετάσεις... Η Αστυνομία έχει ενημερωθεί και ευχόμαστε όλοι να γίνει μία έρευνα... Χρειάζεται κάποιος να μπορεί να το φιλοξενήσει για να αναρρώσει εφόσον δεν κριθεί ότι πρέπει να "κοιμηθεί" ... Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.. Δεν αναρωτιέμαι αν το είχε δει κάποιος πριν από εμένα, δεν αναρωτιέμαι ποιος είναι υπεύθυνος για αυτό το χάλι, δεν αναρωτιέμαι τίποτα πια... δυστυχώς.. Χρειάζονται Εθελοντές αλλά δεν μπορούν να υπάρχουν Εθελοντές Πλυντήριο της αδιαφορίας & κακομεταχείρισης κάποιων.. Αν ο Δήμος & η Αστυνομία δεν συμπλεύσουν στα θέματα των αδέσποτων, δεν θα υπάρχουν ποτέ αρκετοί Εθελοντές...».
Στην οδό Δερβενακίων στην Αγία Παρασκευή της Αττικής στις 2 Οκτωβρίου ένας σκύλος ράτσας Πίτμπουλ βρέθηκε εκεί παρατημένος. Κάποιος τον είχε εγκαταλείψει μαζί με ένα…
Θαμμένο κάτω από πέτρες εντοπίστηκε το ένα από τα τρία κουταβάκια που βλέπετε στις φωτογραφίες σ’ ένα χωράφι στο Γαλάτσι Αττικής την Κυριακή 19 Μαΐου. Φιλόζωοι μεταξύ των οποίων και ο Μάνθος Αρμπελιάς που είναι μέλος της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας κάνοντας βόλτα με τα δικά τους σκυλιά βρήκαν αρχικά τα δύο μωρά. Ρωτώντας περίοικους έμαθαν ότι κάποιος τα παράτησε εκεί το προηγούμενο απόγευμα. Το σπαρακτικό κλάμα του τρίτου κουταβιού, του ενός από τα δύο μαύρα - που κάποιος αχρείος το έθαψε ζωντανό για να το ξεφορτωθεί - τους οδήγησαν στο σωστό σημείο.