Φιλόζωοι κάτοικοι της Δάφνης και του Νέου Κόσμου στην Αθήνα προσπαθούν να βοηθήσουν τις γάτες που βρέθηκαν να ζουν σε άθλια κατάσταση μέσα σ’ ένα υπόγειο διαμέρισμα στην οδό Αρτέμωνος 107 και όπως έγινε γνωστό τις είχε μαζέψει εκεί χωρίς να τις φροντίζει ένα άνδρας, ο οποίος συνήθιζε να ζητιανεύει έξω από το σούπερ μάρκετ «Σκλαβενίτης» επί της λ. Βουλιαγμένης.
Σύμφωνα με πληροφορίες του www.zoosos.gr ο ένοικος του διαμερίσματος που είχε περισσότερες από 20 γάτες μαζί του δεν πλήρωνε τους λογαριασμούς με αποτέλεσμα να του γίνει έξωση και τα ζώα ενήλικα και μωρά με συνοπτικές διαδικασίες, όπως συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, βρέθηκαν στον δρόμο.
Σήμερα φιλόζωη κάτοικος του Νέου Κόσμου ενημερώθηκε για το συμβάν πήγε επί τόπου για να δώσει τροφή - καθώς της είπαν ότι μια γατούλα έχει γεννήσει. Πλησιάζοντας είδε τα ζώα άρρωστα, βρώμικα, εξαθλιωμένα, κάποια και τυφλά στην κατάσταση που βλέπετε. Οι γάτες τρομοκρατημένες κρύβονται πίσω από γυψοσανίδες και μπάζα τα οποία κάτοικοι της περιοχής πετούν ως συνήθως στα πεζοδρόμια πίσω από τον κινηματογράφο NANA.
Τροφή για την ώρα τα ζώα έχουν, αλλά κινδυνεύουν καθώς είναι εξαιρετικά φοβισμένα και κάποια από αυτά μπορεί να μην έχουν ξαναζήσει εκτός σπιτιού - όσο άθλιο και αν είναι αυτό - και δεν ξέρουν να προστατευτούν από οχήματα. Όλα χρειάζονται περίθαλψη, εξετάσεις και αποπαρασίτωση.
Τα ζώα και υποφέρουν και κινδυνεύουν. Ο Δήμος Δάφνης - Υμηττού θα μεριμνήσει για τη φροντίδα τους καθώς οι γείτονες ενδιαφέρονται κυρίως για να τα ξεφορτωθούν;
Στην περιοχή του Αγίου Μύρωνα Ηρακλείου Κρήτης ένας σκύλος δολοφονήθηκε χθες από κάποιον άγνωστο μόλις βγήκε από την αυλή του σπιτιού του. Τους πυροβολισμούς άκουσαν οι γείτονες και συγγενικό πρόσωπο των κηδεμόνων του ζώου, οι οποίοι απουσίαζαν, έσπευσε να μεταφέρει το σκυλί στον κτηνίατρο αλλά δυστυχώς στο μεταξύ αυτό κατέληξε.
Η φιλοζωική ομάδα «269life Greece» με αφορμή τη δολοφονία των δύο τζάγκουαρ στις εγκαταστάσεις του Αττικού Ζωολογικού Πάρκου για τη δολοφονία των δύο άγριων ζώων…
Τουρίστες που βρήκαν στις 19 Ιουλίου έναν γάιδαρο δεμένο με κοντό σχοινί και ουσιαστικά εκτεθειμένο στον ήλιο δίπλα από γερμανικό νεκροταφείο στο Μάλεμε Χανίων ζήτησαν…
1 Σχόλιο
Μᾶνος Καρμίρης
Ωπα το διάβασα κι ο νους μου πήγε σε κάποιον Ιόλα. ΟΧΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΡΑΚΟ-ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
Ωπα το διάβασα κι ο νους μου πήγε σε κάποιον Ιόλα. ΟΧΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΡΑΚΟ-ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ