Εξιτήριο από την Κτηνιατρική Κλινική του Α.Π.Θ. παίρνει η Μπέμπα, το θηλυκό κουτάβι που βρέθηκε στις 28 Ιουνίου στον δρόμο παράλυτο έξω από το χωριό Βαθύλακκος Θεσσαλονίκης. Εθελοντές του φιλοζωικού συλλόγου «Μέριμνα Αδέσποτων Ζώων Κουφάλια» μετέφεραν το μωρό για περίθαλψη και οι κτηνίατροι του Α.Π.Θ. κατάφεραν κυριολεκτικά το ακατόρθωτο. Αυτό το μωρό που ανέλαβαν και είχε ακαμψία και στα τέσσερα άκρα - εξαιτίας του μικροβίου του τετάνου – το περιέθαλψαν και πλέον περπατάει κανονικά.
Για τη Μπέμπα νοιάστηκαν πολλοί και αρκετοί προσέφεραν χρήματα για να καλυφθούν τα έξοδα της πολυήμερης νοσηλεία της. Για τη φροντίδα του μωρού, που έχει ακόμα δρόμο μπροστά του ο σύλλογος επισημαίνει τα εξής:
«ΜΠΕΜΠΑ!!!! 21/7/22
Η συγκίνηση μας δεν περιγράφεται!
Με δάκρυα χαράς στα μάτια αντικρίζουμε το υπέροχο θέαμα της βελτίωσης της μικρής μας κ είμαστε στην ευχάριστη θέση που επιτέλους θα την πάρουμε από την κλινική.
Έκανε το πρώτο της εμβόλιο κ είναι έτοιμη να πάει στο χώρο φιλοξενίας κ παράλληλα κέντρο αποκατάστασης για τις φυσιοθεραπείες που θα βοηθήσουν στην μυϊκή της ενδυνάμωση απο την ατροφία.
(Τις συνεδρίες για την αποκατάσταση μας συνέστησαν οι γιατροί που την παρακολουθούν.)
Σε αυτήν την κατάσταση βρέθηκε το ζώο...
Το περιστατικό της Μπέμπας κίνησε το ενδιαφέρον του τηλεοπτικού σταθμού της ΕΡΤ 3 που επιμελήθηκε σχετικό ρεπορτάζ κ ήρθε μαζί μας στην κλινική του ΑΠΘ με τα πλάνα να γεμίζουν από την μικρή μας μαχήτρια-πρωταγωνίστρια!!!
Θα ενημερώσουμε αναλυτικά για τα έξοδα για την κάλυψη όλων των αναγκών.
Το κουταβάκι στις 17 Ιουλίου...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ τους γιατρούς στο ΑΠΘ που την αγκάλιασαν κ την φρόντισαν με υπομονή κ αγάπη κ κατέβαλαν κάθε δυνατή προσπάθεια για να επανέλθει.
κ. Καζάκος
κ. Πολυζοπούλου
κ. Μπάκα
κ. Σερπεκίδου
κ. Καρούλια
Βέβαια τίποτα δεν θα είχαμε καταφέρει χωρίς όλους αυτούς τους ανθρώπους που μας υποστήριξαν κ μας βοήθησαν έμπρακτα να σταθούμε δίπλα στην μικρή μας Μπέμπα!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!».
Με τη βοήθεια των ανδρών της Ε.Μ.Α.Κ. και φιλόζωων εθελοντών απεγκλωβίστηκε στις 2 Οκτωβρίου ο σκύλος που επί πέντε μέρες παρέμενε εγκλωβισμένος - εξαιτίας του…
Έκκληση για την υιοθεσία των σκυλιών που διασώθηκαν από το παράνομο εκτροφείο στο οποίο τα κρατούσε αιχμάλωτα για να τα ζευγαρώνει και να βγάζει χρήματα…
Στις 23 Νοεμβρίου 2012 έφτασε για περίθαλψη στην ΑΝΙΜΑ ένα νεαρό αρσενικό τσακάλι (Canis aureus) από την Πελοπόννησο σε κακή κατάσταση. Το ζώο, που εντόπισαν υπάλληλοι του Φορέα Διαχείρισης Μουστού – Πάρνωνα, ήταν γεμάτο πληγές από δαγκώματα άλλων ζώων – ενδεχομένως σκύλων - και ήταν εξαιρετικά ταλαιπωρημένο.