Δεν πρέπει οι οπαδοί της ΑΕΚ να μη δουν από τη χαρά τους ότι ο αετός κακοποιείται για να κάνουν κάποιοι χαβαλέ και κάποιοι άλλοι να βγάλουν χρήματα, επισήμανε μιλώντας στον 105,5 Στο Κόκκινο και στην εκπομπή της Μαρίας Θανασούλια η Ελένη Ηλιοπούλου η οποία χθες αναφέρθηκε στην οπισθοδρόμηση εκ μέρους της κυβέρνησης, η οποία κυριολεκτικά κάνει πλάτες στον Δημήτρη Μελισσανίδη και έτσι το σόου των εγκαινίων και των αγώνων στη συνέχεια θα περιλαμβάνει και τον αετό, που για να υπακούσει κακοποιείται, αφού εξαναγκάζεται να ζήσει σε ένα αφύσικο γι' αυτόν περιβάλλον.
Στα βίντεο που ακολουθούν θα δείτε πως το αρπακτικό υποχρεώνεται από τον ιδιοκτήτη του τον εκπαιδευτή του Σταύρο Αθανασίου, ο οποίος είναι πρόεδρος του Συλλόγου Ελληνικής Γερακτροφίας, να υποστεί τον όχλο και τα καπνογόνα. Ουσιαστικά η κυβέρνηση Μητσοτάκη και ο πρωθυπουργός το παίζουν αφεντικά στον Πίνατ αλλά στον Τίγρη είναι γατάκια.
Η Ελένη Ηλιοπούλου εξήγησε πως ο αετός εξαναγκάζεται - μέσω της πείνας - να συνηθίσει τα καπνογόνα και κατά τη διάρκεια των προβών στο νέο γήπεδο της ΑΕΚ και πως μια εξαιρετικά μικρή μερίδων των φιλάθλων αντιδρούν.
Επισήμανε πως το 2012 η χώρας απαγόρευσε τη χρήση ζώων στα θεάματα, απαγορεύτηκε το τσίρκο με ζώα και το 2021 η Νέα Δημοκρατία με τον νόμο που ψήφισε άνοιξε ένα μικρό παραθυράκι λέγοντας ότι θα επιτρέπεται η χρήση ζώων σε παραδοσιακές γιορτές αν απλώς ένα κτηνίατρος δηλώσει ότι το ζώο δεν κακοποιείται.
Και έτσι ήρθε ο Γιώργος Αμυράς, ο υπουργός Περιβάλλοντος, ο Γιάννης Βούρος, ο δήμαρχος Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας, ο επικεφαλής της Π.Α.Ε. ΑΕΚ Δημήτρης Μελισσανίδης που σε συνεργασία με τον ιδιοκτήτη του αετού έκαναν το «παραθυράκι» «μπαλκονόπορτα» και είδαμε ακόμα και τον κ. Αμυρά να διαβάζει στη Βουλή όσα δεν προβλέπει ο νόμος για τη χρήση αυτού του ζώου εκεί και να πετάει το μπαλάκι της ευθύνης στη δημοτική αρχή που ψήφισε υπέρ του σόου κυριολεκτικά νύχτα.
Μερίδιο ευθύνης για όλα αυτά έχουν και δημοσιογράφοι που σιωπούν (ένεκα «λίστας Πέτσα») και καλών σχέσεων με την κυβέρνηση αλλά και εκείνοι που φρόντισαν να αναδείξουν τον γερακάρη παρουσιάζοντας μια «παράδοση» που δεν υπάρχει και ξεχνώντας τι περιλαμβάνει η εκπαίδευση των αρπακτικών για την υποταγή τους. Φυσικά ούτε λόγος για το στιγμιότυπο με τον Κασιδιάρη το 2019.
Εξαγριωμένοι ήταν όλοι εκείνοι που μαζεύτηκαν χθες στα Δικαστήρια της πρώην Σχολής Ευελπίδων στην Αθήνα αναμένοντας την έκβαση της δίκης του Θωμά Π., ο οποίος παραδέχτηκε την Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου ενώπιον μαρτύρων, πως εκείνος έδωσε την εντολή στον αλλοδαπό υπάλληλο του και δράστη του εγκλήματος – ο οποίος διαφεύγει της σύλληψης – να σύρει τον σκύλο του αλυσοδεμένο από το αυτοκίνητο πάνω στην άσφαλτο μέχρι να λιώσει!
Το φιλοζωικό σωματείο «Ζωόφιλη Δράση» ευχαριστεί την Πυροσβεστική Υπηρεσία στο Ηράκλειο της Κρήτης για την αρωγή στη περισυλλογή μιας αδέσποτης ψιψίνας, που έμεινε σκαρφαλωμένη πάνω σ’ ένα δέντρο στο κέντρο της πόλης επειδή την κυνήγησε ένας σκύλος. Η γατούλα καθώς έτρεχε για να σωθεί, αρχικά χτύπησε σ’ έναν κάδο σκουπιδιών και στη συνέχεια σκαρφάλωσε σ’ έναν πλάτανο σύμφωνα με τους αυτόπτες μάρτυρες.
Ασύλληπτοι παραμένουν μέχρι αυτοί την ώρα οι δύο άνδρες, που χθες στον βενζινάδικο της AVIN στην περιοχή Βαμβακόπουλο στα Χανιά κακοποίησαν τη Νατάσα Μπομπολάκη, η οποία είναι πρόεδρος της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας επειδή θέλησε να υπερασπιστεί τον εθελοντή του φιλοζωικού σωματείου που νοιάστηκε για τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης δύο σκυλιών τα οποία έχουν εκεί αλυσοδεμένα ως φύλακες.