Τα νεογέννητα κουτάβια, που βλέπετε, εντοπίστηκαν χθες μέσα σε δύο πλαστικά τσουβάλια, τα οποία κάποιος έδεσε με σύρμα και πέταξε σ' ένα ρέμα στην περιοχή Μοσχοπόδι Θήβας. Ο υπό σύσταση Φιλοζωικός Σύλλογος Θήβας «Αγ. Φραγκίσκος», που ενημερώθηκε από κάτοικο ο οποίος άκουσε το κλάμα των μωρών, κάνει έκκληση σε όποιους γνωρίζουν ποιος έκανε αυτό το έγκλημα να επικοινωνήσει μαζί του ώστε να γίνει καταγγελία στην Αστυνομία εις βάρος του δράστη.
Τα τρία από τα 13 μικρά ήδη πέθαναν και τα υπόλοιπα χαροπαλεύουν αφού πάσχουν και από κακώσεις που απέκτησαν κατά την πτώση στον γκρεμό. Οι φωτογραφίες είναι συγκλονιστικές όμως θα σας διαπεράσει ρίγη και θα σιχαθείτε την ανθρώπινη φύση μας μόλις ακούσετε το κλάμα αυτών των νεογέννητων σκυλιών σε αυτό το βίντεο.
Ποιος άθλιος θέλησε να εξοντώσει μωρά πλάσματα; Όποιος μπορεί να βοηθήσει έμπρακτα ας επικοινωνήσει με τους εθελοντές του συλλόγου στο email: [email protected].
Ο αναγνώστης μας Αιμίλιος Ξανθόπουλος εντόπισε χθες ένα δελφίνι νεκρό, το οποίο είχε ξεβράσει το κύμα στην παραλία του Κορινού στην Πιερία. Η φωτογραφία το δείχνει όπως ακριβώς το εντόπισε, τα αίτια του θανάτου παραμένουν άγνωστα.
Η Τίνα Ψιμοπούλου είναι φιλόζωη εθελόντρια και υπεύθυνη στο Τμήμα Καταγγελιών του Ελληνικού Κέντρου Προστασίας Ιπποειδών (Ε.Σ.Π.Ι.). Η ενασχόληση της με την φροντίδα και την προστασία των αλόγων δεν την εμποδίζει να παλεύει για τη σωτηρία και άλλων ειδών ζώων. Τον σκελετωμένο σκυλάκο που βλέπετε τον εντόπισε στις 27 Οκτωβρίου στον καταυλισμό των τσιγγάνων στο Κορωπί Αττικής.
Αφου βρεθηκαν εστω και ετσι οπως βρεθηκαν γιατι ρε παιδια δεν τα φροντιζετε καπως? Πως τα αφηνετε ακομη γυμνα και μουσκεμενα πανω σε ενα σκληρο χαλακι? Χρειαζονται ζεστη τα νεογεννητα ....ετσι οπως ειναι σχεδον παρατημενα επιδεινωνεται η κατασταση τους!!!! Ειμαι μακρια αλιως θα φιλοξενουσα καιθα τα φροντιζα...οπως τα παιδια μου.....
ΤΙ ΛΕΤΕ???λετε να τα αφησαν ετσι?φωτογραφιες που να αποδεικυνουν το συμβαν πηραν....ελεος...για χαζους τους εχετε...
αν εχετε την δυνατοτητα να φροντισετε οντως κουταβια ,σιγουρα υπαρχουν κ στην περιοχη σας, οποια κ να ειναι αυτη...ή απλα λετε για να λετε???
Τελικά τι έγινε με τα υπόλοιπα κουτάβια;
....δεν έχω λόγια...λύγισα με το βίντεο και τις ψυχούλες!
Αφου βρεθηκαν εστω και ετσι οπως βρεθηκαν γιατι ρε παιδια δεν τα φροντιζετε καπως? Πως τα αφηνετε ακομη γυμνα και μουσκεμενα πανω σε ενα σκληρο χαλακι? Χρειαζονται ζεστη τα νεογεννητα ....ετσι οπως ειναι σχεδον παρατημενα επιδεινωνεται η κατασταση τους!!!! Ειμαι μακρια αλιως θα φιλοξενουσα καιθα τα φροντιζα...οπως τα παιδια μου.....
προς taxidenia
ΤΙ ΛΕΤΕ???λετε να τα αφησαν ετσι?φωτογραφιες που να αποδεικυνουν το συμβαν πηραν....ελεος...για χαζους τους εχετε...
αν εχετε την δυνατοτητα να φροντισετε οντως κουταβια ,σιγουρα υπαρχουν κ στην περιοχη σας, οποια κ να ειναι αυτη...ή απλα λετε για να λετε???