Στην περιοχή Μαράθι στην Πάρο εντοπίστηκαν σήμερα ακόμα δύο αγελάδες που κακοποιεί κάποιος κτηνοτρόφος. Τα ζώα έχουν δεμένα το κεφάλι τους με το ένα τους πόδι. Πρόκειται για μαρτύριο το οποίο επιβάλλουν οι ιδιοκτήτες σε αυτά ζώα ώστε να μην μπορούν να σηκώσουν το κεφάλι τους και να φάνε οτιδήποτε δεν είναι στο έδαφος.
Έτσι αφήνουν τα ζώα να βόσκουν χωρίς επιτήρηση, χωρίς δηλαδή να ελέγχουν τις συνθήκες διαβίωσης τους. Ουσιαστικά οι αγελάδες είναι καταδικασμένες για όσο ζουν – καθώς αυτά τα δεσμά τα έχουν για πάντα – να μην μπορούν να σταθούν ποτέ σε φυσιολογική στάση και θέση.
Μια εγκληματική πρακτική που έχουμε αναδείξει εδώ και μια δεκαετία. καθώς πριν την αυστηροποίηση της νομοθεσίας και την απαγόρευση του παστουρώματος έτσι δεμένα ήταν τα περισσότερα βοοειδή στην Πάρο όπως και σε άλλα νησιά των Κυκλάδων.
Σύμφωνα με τη Λένα Γιακουμοπούλου, υπεύθυνη της Μ.Κ.Ο. «PAROSCAT», που έφερε στη δημοσιότητα το περιστατικό έχει γίνει καταγγελία στην Αστυνομία και αναμένουμε τα νεότερα.
Στο βίντεο του 2012 μπορείτε να δείτε αντίστοιχο περιστατικό...
Στις 6 Απριλίου 2017 αναμένεται να εκδικαστεί από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Λασιθίου η υπόθεση του πυροβολισμού ενός αδέσποτου σκύλου από εν ενεργεία αστυνομικό που υπηρετεί…
Το πρωί της 19ης Ιουνίου θηροφύλακες της Κυνηγετικής Ομοσπονδίας Κρήτης – Δωδεκανήσου εντόπισαν στο Λασίθι έναν άνδρα ο οποίος είχε το τοποθετήσει έξι συρμάτινές θηλιές…
Σήμερα το μεσημέρι συνελήφθη επ’ αυτοφώρω από άνδρες του Α΄ Τμήματος Ασφαλείας Περιστερίου η γυναίκα που χρησιμοποιεί συστηματικά πλαστή ταυτότητα για να υιοθετεί ζώα από διαφορετικά φιλοζωικά σωματεία ανά την Ελλάδα τα οποία στη συνέχεια τα εξαφανίζει. Στην πλαστή ταυτότητα παρουσιάζεται ως Μαρία ή Χριστίνα Γιαννοπούλου.