Ημερίδα στο Πολεμικό Μουσείο Αθηνών για τον ρόλο της Αστυνομίας στην προστασία των ζώων
Ημερίδα διοργανώνει η Ελληνική Αστυνομία στην Αθήνα στις 20 Σεπτεμβρίου με θέμα τον ρόλο της στην προστασία των ζώων και θα μπορέσουν να την παρακολουθήσουν…
Και φέτος ο φιλοζωικός αγώνας δρόμου «Penny Marathon» θα πραγματοποιηθεί στην Ελλάδα και θα διεξαχθεί ταυτόχρονα σε τρεις διαφορετικές πόλεις στις 7 Ιουλίου και στην Καλλιθέα Αττικής και στην Καλαμπάκα Τρικάλων και στην Καλαμάτα Μεσσηνίας.
Η συμμετοχή είναι δωρεάν και οι δωρεές που συγκεντρώνονται διανέμονται σε φιλοζωικούς φορείς της χώρας για τη φροντίδα αδέσποτων.
Στην Αττική ο αγώνας θα διεξαχθεί και πάλι στο Κέντρο Πολιτισμού του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος και διοργανωτές επισημαίνουν ότι αυτός ο αγώνας διοργανώνεται και χρηματοδοτείται από ανθρώπους που θέλουν να αυξήσουν την ευαισθητοποίηση του κόσμου για τα δεινά των αδέσποτων και ανεπιθύμητων ζώων στη χώρα μας και να αναγνωριστεί το έργο των εκατοντάδων εθελοντών οι οποίοι προσπαθούν για την καλή διαβίωση τους.
Στον αγώνα αυτό μπορείτε να πάρετε μέρος και είτε να τρέξετε, είτε να κάνετε ποδήλατο ή να περπατήσετε και μάλιστα μαζί με τον σκύλο σας...
PENNY MARATHON ATHENS REGISTRATION / Εγγραφές
PENNY MARATHON ATHENS EVENT PAGE / Πληροφορίες
Η ιδέα δύο κοριτσιών έγινε πραγματικότητα...
Ο αγώνας αυτός πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά το 2012 και τότε οι λιγοστοί δρομείς έτρεξαν από τον Μαραθώνα της Αττικής ως το Καλλιμάρμαρο Στάδιο στο κέντρο της Αθήνας. Ο αγώνας Penny Marathon διοργανώθηκε χάρη στην αγάπη δύο κοριτσιών - της Δέσποινας (Πεπ) και της Ελευθερίας Προδρόμου, που κατάγονται από την Ελλάδα, αλλά ζουν στην Αυστραλία - για τα αδέσποτα και όσα υφίστανται στη χώρα μας.
Ονομάστηκε «Penny Marathon» γιατί Πένι έλεγαν ένα από τα σκυλάκια, που φρόντιζε η Ελευθερία με τους συναδέλφους της – όταν έμενε και εκείνη στην Ελλάδα – το οποίο όμως δεν κατάφερε να ζήσει πολύ.
Η Δέσποινα και η Ελευθερία Προδρόμου.
Αυτή τους η πρωτοβουλία πλέον έχει εξελιχθεί σε θεσμό. Ο αγώνας Penny Marathon διοργανώνεται και χρηματοδοτείται από ανθρώπους που θέλουν να αυξήσουν την ευαισθητοποίηση του κόσμου για τα δεινά των αδέσποτων και ανεπιθύμητων ζώων στη χώρα μας αλλά και να αναγνωριστεί το έργο των εκατοντάδων εθελοντών.
Το www.zoosos.gr ήταν ο μόνος ενημερωτικός ιστότοπος που κάλυψε δημοσιογραφικά τον πρώτο αγώνα αυτών των κοριτσιών και των συναθλητών τους που έτρεξαν το 2012 για το καλό των αδέσποτων.
Οι πρώτοι δρομείς που συμμετείχαν στο αγώνα ο οποίος τελικά έγινε θεσμός.
Διαβάστε επίσης:
Ο φιλοζωικός αγώνας δρόμου «Penny Marathon 2023» σε Αττική, Καλαμπάκα, Μεσσηνία
Penny Marathon 2018: Τρέχουν στην Αττική για να βοηθήσουν τ’ αδέσποτα
Penny Marathon 2017: Αγώνας δρόμου για να βοηθήσουν τ’ αδέσποτα
Penny Marathon 2013: Τρέχουν και ποδηλατούν για το καλό των ζώων
The Penny Marathon 2012: Τρέχουν στην κυριολεξία για να σώσουν τα αδέσποτα
Πλησιάζει η ώρα του αγώνα δρόμου για τ' αδέσποτα
Προετοιμάζονται εντατικά για τον αγώνα δρόμου ώστε να βοηθήσουν τ’ αδέσποτα
Θα τρέξουν τη μαραθώνια διαδρομή για να βοηθήσουν τ’ αδέσποτα
Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr