Στον Τύρναβο της Θεσσαλίας σήμερα το πρωί μια γυναίκα, η Ρίτσα Γιολδάση, εντόπισε τον σκύλο που βλέπετε να στέκεται μέσα στον χείμαρρο πάνω σε μια μικρή νησίδα από βράχια. Αμέσως κάλεσε την Πυροσβεστική και τελικά κλιμάκιο της 8ης Ειδικής Μονάδας Αντιμετώπισης Καταστροφών (Ε.Μ.Α.Κ.) έφτασε επί τόπου.
Οι άνδρες της Ε.Μ.Α.Κ. με σκάλες, σχοινιά και βάρκα προσπάθησαν να πιάσουν το ζώο, όμως τη λύση έδωσε ιδιώτης, ο οποίος έφερε γερανοφόρο όχημα με καλάθι μέχρι την όχθη του ποταμού Τιταρήσιου, και έτσι κατάφερε ένας πυροσβέστης να το πλησιάσει, να το πιάσει και να το βγάλει στη στεριά. Η πολύωρη επιχείρηση διάσωσης έληξε επιτυχώς στις 17:30, ενώ το ζώο εντοπίστηκε στο ποτάμι στις 10:00 το πρωί. Στο βίντεο και στις φωτογραφίες που μας έστειλε το φιλοζωικό σωματείο «Αδέσποτοι Εθελοντές Λάρισας» φαίνεται το πόσο δύσκολη ήταν η επιχείρηση διάσωση τους ζώου.
Όπως πληροφορηθήκαμε το φιλοζωικό σωματείο «Αδέσποτοι Εθελοντές Λάρισας» μετέφερε αμέσως το σκυλί σε κτηνίατρο και εθελόντρια το φιλοξενεί προσωρινά μέχρι να βρεθεί εκείνος που θα το υιοθετήσει. Αν θα θέλατε να το υιοθετήσετε καλέστε την Αθανασία, που είναι μέλος του φιλοζωικού συλλόγου, στο τηλέφωνο: 6975620881. Το ζώο γλύτωσε τον πνιγμό επειδή κάποιοι νοιάστηκαν. Αυτή είναι μια από τις ειδήσεις που μας κάνουν να νιώθουμε καλά, επειδή ανήκουμε στο ανθρώπινο είδος!
Η αναγνώστρια του www.zoosos.gr Μαρένια Πάλλη μας έστειλε το μήνυμα, που ακολουθεί, και το δημοσιεύουμε αν και συνέβη πριν από αρκετές εβδομάδες, γιατί όπως σημείωνε: «πρέπει να δημοσιεύονται και καλά γεγονότα ως παραδείγματα, που εύχομαι και άλλοι να ακολουθήσουν».
Τα 5 σκαντζοχοιράκια που βλέπετε στις φωτογραφίες είναι αδελφάκια - περίπου τεσσάρων εβδομάδων - και βρέθηκαν στις Σέρρες ορφανά. Για την ώρα τα φροντίζουν οι εθελοντές της Δράσης για την Άγρια Ζωή στη Θεσσαλονίκη, όπου τα έστειλε ο Φιλοζωικός Όμιλος Σερρών. Σε μερικές εβδομάδες αν όλα πάνε καλά θα αφεθούν στο φυσικό τους περιβάλλον και στην αγκαλιά της μαμάς φύσης.
Το Ολλανδικό Κοινοβούλιο με 116 ψήφους υπέρ σε σύνολο 150 βουλευτών, πέρασε νόμο όπου καθιστά υποχρεωτική την αναισθητοποίηση σε όλα τα ζώα που προορίζονται για σφαγή. Με αυτόν το νόμο, η εξαίρεση που αφορούσε τη θρησκευτική σφαγή (Μουσουλμανική και Εβραϊκή) όπου τα ζώα – σύμφωνα με τη θρησκεία τους – πρέπει να σφαγιάζονται έχοντας πλήρως τις αισθήσεις τους, καταργείται.