Ανεξέλεγκτες γεννήσεις ή στείρωση;
Της Βίκυς Χατζηιωαννίδου*
Η εικόνα ενός αδέσποτου και συχνά ταλαιπωρημένου ζώου που περιφέρεται στους δρόμους, προκαλεί ανάμεικτα συναισθήματα στους περαστικούς ανάλογα με το αν είναι φιλόζωοι ή όχι. Αυτά είναι αδιαφορία, εκνευρισμός, φόβος, συμπάθεια, οίκτος κι άλλα πολλά, ανάλογα με τον χαρακτήρα και τα βιώματα του κάθε ανθρώπου.
Μακαρι να μπορουσα να ρθω....αλλα εχω ενα προβλημα στο ποδι μου....