Στην τηλεόραση του ΣΚΑΪ και στο δελτίο ειδήσεων στις 21:00 χθες προβλήθηκε ρεπορτάζ με όλα όσα συμβάινουν εις βάρος των αδέσποτων σκυλιών, που ζουν έγκλειστα σ’ ένα περιφραγμένο χώρο έξω από την πόλη της Φλώρινας τελείως εκτεθειμένα σε ακραίες καιρικές συνθήκες. Το ρεπορτάζ δείχνει τις εικόνες και το βίντεο, που το www.zoosos.gr έφερε πρώτο στη δημοσιότητα.
Το φωτογραφικό υλικό αποδεικνύει σε τι κατάσταση βρίσκονται τα σκυλιά εκεί αν και ο Δήμος Φλώρινας έκανε φιλότιμες προσπάθειες να μας πείσει ότι όλα είναι σχεδόν καλώς καμωμένα.
Θύμιζουμε ότι εκ μέρους της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας (Π.Φ.Π.Ο.) και του φιλοζωικού συλλόγου Φλώρινας «Η Πατούσα» έχει κατατεθεί μήνυση για παράβαση καθήκοντος εις βάρος της δημοτικής αρχής.
Ο δήμαρχος Φλώρινας Γιάννης Βοσκόπουλος μάλιστα δήλωσε χθες στην πρόεδρο της Π.Φ.Π.Ο. Νατάσα Μπομπολάκη πρόθυμος να συμβάλλει ώστε να μετακινηθούν τα ζώα από εκεί έως ότου στειρωθούν καθώς οι θερμοκρασίες το χειμώνα ειδικά τη νύχτα είναι πολύ συχνά υπό του μηδενός.
Τα άρρωστα, υποσιτισμένα και τραυματισμένα σκυλιά κινδυνεύουν και επείγει να βρεθεί άμεσα λύση, ώστε να μην παρατείνεται το μαρτύριο τους
Το ρεπορτάζ του ΣΚΑΪ μη τηρώντας τη δεοντολογία δεν αναφέρει πουθενά το www.zoosos.gr το οποίο πρώτο έφερε στη δημοσιότητα το τι συμβαίνει εκεί.
Στην ιστοσελίδα του Πανελλήνιου Κτηνιατρικού Συλλόγου ανακοινώθηκε η ομόφωνη απόφαση της Διοικούσας Επιτροπής του η οποία αναφέρει πως θα συγκροτηθεί επιτροπή, η οποία θα μεριμνήσει για την οργάνωση και λειτουργία δικτύου εθελοντών κτηνιάτρων για την πραγματοποίηση στειρώσεων ζώων.
Το πανό τους μέσα στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης» στον Πειραιά άνοιξαν χθες οι φιλόζωοι, που πήγαν στον ποδοσφαιρικό αγώνα, ο οποίος διεξήχθη ανάμεσα στην Ελλάδα και τη Ρουμανία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014, ώστε να διαμαρτυρηθούν για την εξόντωση των αδέσποτων που συμβαίνει στη γειτονική χώρα.
Στις 12 Μαΐου πέθανε τελικά η σκυλίτσα που εντοπίστηκε άρρωστη μέσα στο «Adventure Park» στην Μαλακάσα της Αττικής. Ο Γιάννης Μανωλαράκης, που είδε το ζώο τότε, αντιλήφθηκε ότι είναι άρρωστο και μέσω του www.zoosos.gr ζήτησε βοήθεια για την σωτηρία του καθώς οι εργαζόμενοι στην επιχείρηση μόνο το τάιζαν.