Ο Μανώλης Γλέζος τον περασμένο Φεβρουάριο εντόπισε κοντά στο σπίτι του στον Δρυό της Πάρου ένα πουλί που δεν μπορούσε να πετάξει. Αφού το έπιασε το μετέφερε στις εγκαταστάσεις της «ΑΛΚΥΟΝΗΣ», που είναι ο σύλλογος περίθαλψης και προστασίας άγριων ζώων, ο οποίος δημιουργήθηκε και δραστηριοποιείται στο νησί από το 1995.
Εκεί φρόντισαν το σπασμένο του φτερό και μετά από δύο μήνες νοσηλείας το βραχοκιρκίνεζο έγινε καλά. Το πουλί το απελευθέρωσε ο ίδιος ο Μανώλης Γλέζος, ο ήρωας της Εθνικής Αντίστασης, στις 17 Απριλίου του 2011.
Ο Λευτέρης Αυγενάκης βουλευτής και γραμματέας της Πολιτικής Επιτροπής της Νέας Δημοκρατίας με email του στο www.zoosos.gr προχωράει σε μια διευκρινιστική δήλωση και εξηγεί ότι:…
Μια σημαντική ποσότητα ζωοτροφών που αντιστοιχεί σε 2.000 γεύματα για σκύλου και γάτες θα προσφέρει η εταιρία Mars Hellas στον Δήμο Αθηναίων για τ’ αδέσποτα…
Διαμαρτυρία κατά του αιματοβαμμένου εμπορίου της γούνας και της εκτροφής ζώων που σφαγιάζονται για να τους αφαιρεθεί – ενώ είναι ακόμα ζωντανά – το τρίχωμα τους διοργανώνουν πολίτες την Παρασκευή 29 Μαρτίου στις 12:00 το μεσημέρι έξω από το εκθεσιακό κέντρο Metropolitan Expo που βρίσκεται μετά το αεροδρόμιο «Ελευθέριος Βενιζέλος» στην Αττική.