Μετά από πρωτοβουλία του φιλοζωικού συλλόγου «Άγιος Μόδεστος» Ιερισσού σε συνεργασία με τον Δήμο Αριστοτέλη και την ANIMAL ACTION στειρώθηκαν στις 25 και 26 Ιανουαρίου 34 αδέσποτα ζωάκια της Ιερισσού της Χαλκιδικής. Οι στειρώσεις έγιναν στο κτηνιατρείο της Δομινίκης Παπάζογλου με την οποία ο Δήμος Αριστοτέλη έχει υπογράψει συμφωνητικό συνεργασίας. Τα ζώα χειρούργησαν, εμβολίασαν και σήμαναν ηλεκτρονικά τόσο η κα Παπάζογλου όσο και η κτηνίατρος της ANIMAL ACTION, Ειρήνη Ρέσσου.
Η συνεργασία των δύο επιστημόνων υπήρξε άριστη, όπως και η συμμετοχή και η βοήθεια που παρείχαν τα μέλη του φιλοζωικού συλλόγου αλλά και οι κάτοικοι του χωριού. O Δήμος Αριστοτέλη αγόρασε φάρμακα, λουριά επανένταξης και ό,τι άλλο χρειάστηκε για την όλη διαδικασία και η ANIMAL ACTION πρόσφερε το φαρμακευτικό υλικό για τις επεμβάσεις και τα αντιλυσσικά εμβόλια.
Θυμίζουμε ότι ο δήμαρχος Αριστοτέλη, Χρήστος Πάχτας, που αποδεδειγμένα δεν φημίζεται καθόλου για τις περιβαλλοντικές του ανησυχίες, αναγκάστηκε να συνεργαστεί με τους εθελοντές και τα φιλοζωικά σωματεία καθώς η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία τον Αύγουστο του 2012 τον είχε καταγγείλει στην αρμόδια εισαγγελία για παράβαση καθήκοντος.
Φυσικά δεν ξεχνάμε ότι μερικές στειρώσεις αδέσποτων - αν και απολύτως απαραίτητες - δεν «ξεπλένουν» τα όσα κάνει και τα όσα δεν κάνει ο Δήμος Αριστοτέλη και ο δήμαρχος Χρήστος Πάχτας εις βάρος του περιβάλλοντος. Θυμίζουμε ότι η δημοτική αρχή και ο κος Πάχτας διευκολύνει ποικιλοτρόπως το έργο της «Ελληνικός Χρυσός» (θυγατρική της πολυεθνικής Eldorado Gold και του ομίλου Μπόμπολα) για την εγκατάσταση μεταλλείων εξόρυξης χρυσού στα δάση του όρους Κάκκαβος, που θα επιφέρει τον αφανισμό της φύσης και των χωριών της περιοχής, στο βωμό της ανάπτυξης.
Ο αγώνας των κατοίκων της Ιερισσού για το εγκλήματα εις βάρος του περιβάλλοντος είναι πολύπλευρος και δυστυχώς ελάχιστα είναι τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωση που προβάλλουν το τι συμβαίνει στο φυσικό περιβάλλον στους ανθρώπους και στα ζώα από εκείνους που θέλουν να απομυζήσουν αυτόν τον τόπο και να αφήσουν πίσω τους μόνο χημικά απόβλητα.
Δείτε εδώ το ρεπορτάζ της ΕΡΤ3 για τι συμβαίνει ήδη στις Σκουριές με τις ευλογίες του δημάρχου Αριστοτέλη.
Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος οι εθελοντές της ΑΝΙΜΑ – καθώς και των υπολοίπων κέντρων περίθαλψης άγριων ζώων – παραλαμβάνουν δεκάδες πουλιά και ζώα, που δεν είναι θηράματα, και εντοπίζονται γεμάτα σκάγια και φυσικά πολλές φορές θανάσιμα πληγωμένα από κυνηγούς, λαθροθήρες, τυφεκιοφόρους, πείτε τους όπως θέλετε!
Στις εγκαταστάσεις της Εταιρίας Προστασίας Περιβάλλοντος Καστοριάς ένας κάτοικος της περιοχής μετέφερε την Κυριακή 17 Απριλίου ένα θηλυκό αρκουδάκι που όπως ισχυρίστηκε το βρήκε μόνο…
Χθες τελικά τα τρία μωρά αρκουδάκια που βρέθηκαν εγκλωβισμένα σε κανάλι στο Φράγμα Τριανταφυλλιάς στη Φλώρινα κατάφεραν να απεγκλωβιστούν χάρη στην έγκαιρη παρέμβαση των αρμοδίων.…