Σήμερα καταδικάστηκε στην Κρήτη, από το Μονομελές Πλημμελειοδικείο Ηρακλείου, σε ποινή φυλάκισης 6 μηνών και 1.000 ευρώ χρηματική ποινή, ένας άνδρας, ο οποίος παραμελούσε δραματικά τα σκυλιά του.
Σύμφωνα με το φιλοζωικό σωματείο Ηρακλείου «Ζωόφιλη Δράση» πριν από έναν χρόνο εντοπίστηκαν τα δύο σκυλιά, σε μια μάντρα οικοδομικών υλικών στις Αρχάνες. Τα ζώα ζούσαν υπό άθλιες συνθήκες, πολύ συχνά χωρίς φαγητό, και χωρίς καμιά φροντίδα, γι’ αυτό και ήταν γεμάτα τσιμπούρια.
Μετά από την καταγγελία και την εισαγγελική εντολή που ακολούθησε τα ζώα απομακρύνθηκαν από τον ιδιοκτήτη τους και δόθηκαν στο Κυνοκομείο Ηρακλείου, στο οποίο και παρέμειναν για έξι μήνες. Όμως ο κτηνίατρος του δημοτικού κυνοκομείου, όταν τα εξέτασε, παραδόξως διαπίστωσε, ό,τι κανείς άλλος δεν μπορούσε να διακρίνει, δηλαδή την άριστη διατροφική και γενική κατάσταση τους!
Το δικαστήριο πείστηκε για την εξαθλίωση και τα όσα υπέφεραν τα ζώα, μόλις είδε τις φωτογραφίες, που προσκόμισαν οι εθελοντές του φιλοζωικού σωματείου «Ζωόφιλη Δράση», οι οποίες αποδείκνυαν την ασιτία των σκυλιών, αφού διαγράφονταν από την αδυναμία τα πλευρά τους, και την ανύπαρκτη περίθαλψη, αφού στο τρίχωμα τους τα τσιμπούρια ήταν εκατοντάδες.
Η ποινή που επιβλήθηκε στον ιδιώτη είναι η ιδιαιτέρως σημαντική, και για λόγους παραδειγματισμού, καθώς για την κατηγορία της παθητικής κακοποίησης ζώου προβλέπεται ως ανώτερη ποινή 1.500 ευρώ πρόστιμο και έξι μήνες φυλάκιση. Η πρόεδρος του σωματείου «Ζωόφιλη Δράση», Γεωργία Στεφανάκη, τονίζει:
«Η καταδικαστική απόφαση του Μονομελούς Πλημμελειοδικείου Ηρακλείου σήμερα επιβεβαιώνει, πως τα ζώα προστατεύονται από τους Νόμους του Κράτους και ότι το ιδιοκτησιακό καθεστώς δεν τεκμαίρει δικαίωμα κακομεταχείρισης.
Πρόκειται για τη δεύτερη καταδικαστική απόφαση ιδιοκτήτη ζώου ύστερα από μηνυτήρια αναφορά της Ζωόφιλης Δράσης δυνάμει των Νόμων 3170/2003 περί ζώων συντροφιάς και αδέσποτων ζώων, που ρυθμίζει τους όρους διατήρησης ζώων συντροφιάς κυρίως μέσα στην κατοικία για λόγους ζωοφιλίας και συντροφιάς, (Φ.Ε.Κ. Α 191 της 29ης Ιουλίου 2003) και του 1197/1981 περί προστασίας ζώων.
Οι νόμοι αυτοί υποχρεώνουν τους κατόχους να δείχνουν τη δέουσα στοργή και μεταχείριση, διαμέσου της επαρκούς χορήγησης κατάλληλης τροφής και νερού και της εξασφάλισης άνετου καταλύματος, υγιεινού και προσαρμοσμένου στον φυσικό τρόπο διαβίωσης του ζώου (παρ. 1, άρθρο 1, του Ν.1197/1981)».
Στο βίντεο που ακολουθεί μπορείτε να δείτε σε τι κατάσταση ήταν και που ζούσαν τα ζώα.
Η Ζωόφιλη Δράση καλεί τους πολίτες της πόλης του Ηρακλείου, που αντιλαμβάνονται οποιαδήποτε κακομεταχείριση ζώων να ενημερώνουν το σωματείο τους στο τηλέφωνο: 6972443422. «Τα ζώα έχουν δικαιώματα και οφείλουμε λόγω της ανωτερότητας της φύσης μας, να τα υπερασπιζόμαστε, από τους υπανθρώπους που τα αντιμετωπίζουν ως άψυχα αντικείμενα για κάθε χρήση! Είμαστε η φωνή τους και θα συνεχίσουμε να είμαστε!» επισημαίνει η κα Στεφανάκη.
Μετά από θεραπεία δυόμιση μηνών ο Μαξ, ο σκύλος που βρέθηκε στις 6 Νοεμβρίου 2016 στο Φυτώκιο Κοζάνης να υποφέρει σοβαρά τραυματισμένος από δόκανο, τελικά…
Το σκυλί που μια γυναίκα η Alexandra Kohlenfeld εντόπισε στις 26 Νοεμβρίου εγκλωβισμένο σε μια βαθιά τρύπα στο έδαφος σε μια χωματερή μεταξύ Άβαντα και…
Την περασμένη Κυριακή 26/5 τα μέλη του Χιονοδρομικού Ορειβατικού Ομίλου Λαμίας (Χ.Ο.Ο.Λ.) και του Ελληνικού Ορειβατικού Συλλόγου Άμφισσας κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής κατάβασης που πραγματοποίησαν στο φαράγγι Κωσταλέξι στη Φθιώτιδα εντόπισαν παγιδευμένο εκεί έναν αδέσποτο ποιμενικό σκύλο.
AISXOS - NTROPI