Τις ώρες που κανείς δεν τα βλέπει τα τηλεοπτικά κανάλια μεταδίδουν – στο πλαίσιο της ανύπαρκτης ευαισθησίας τους για όσα συμβαίνουν στα ζώα και το περιβάλλον – το διαφημιστικό της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας που επιδιώκει να μας ευαισθητοποιήσει σχετικά με τους κινδύνους οι οποίοι απειλούν με εξαφάνιση τη Νανόχηνα και άλλα είδη.
«Μην τους δίνει τη χαριστική βολή»
Στο πλαίσιο του προγράμματος LIFE+ για τη Νανόχηνα, η Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία σε συνεργασία με το Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής καλεί όλους μας να συμμετέχουμε ενεργά κατά του φαινομένου της λαθροθηρίας, με απώτερο σκοπό τη διασφάλιση ενός βιώσιμου περιβάλλοντος για όλα τα είδη στοχεύοντας στην αρμονική συνύπαρξη του ανθρώπου με τα άλλα είδη ζώων.
Ακούστε εδώ το ραδιοφωνικό σποτ κατά της λαθροθηρίας στους υγροτόπους της Βόρειας Ελλάδας σε συνεργασία με το Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, στο πλαίσιο του προγράμματος LIFE+ για τη Νανόχηνα.
Για τις ανάγκες του σποτ, ο γνωστός παρουσιαστής και ραδιοφωνικός παραγωγός της Θεσσαλονίκης, Γιάννης Σερβετάς παραχώρησε ευγενικά τη φωνή του, στηρίζοντας ενεργά την καμπάνια κατά της λαθροθηρίας και το πρόγραμμα αυτό. Περισσότερα για το πρόγραμμα δείτε εδώ.
Δίχως τέλος είναι οι καταγγελίες που κάνουν πολίτες για όσα απαράδεκτα ακούν από αστυνομικούς σχετικά με την ισχύουσα νομοθεσία περί προστασίας των ζώων. Η Τζώρα…
O σύλλογος «Φιλοζωική Ομάδα Σείριος Ηρακλείου» με ανακοίνωση του ζητάει την παραίτηση του αντιδημάρχου Πέτρου Ινιωτάκη αν δεν ανακαλέσει τις δηλώσεις που έκανε χθες στον…
Στην εφημερίδα «Δρόμος της Αριστεράς» που κυκλοφορεί σήμερα η Ελένη Ηλιοπούλου δημοσιογράφος και δημιουργός του www.zoosos.gr έδωσε συνέντευξη απαντώντας στα ερωτήματα που της έθεσε η Λόλα Καλτσά. Όπως τονίζει η εφημερίδα στο σχετικό άρθρο με τίτλο «Τα ζώα δεν είναι εμπόρευμα» η κακοποίησή τους παίρνει τεράστιες διαστάσεις η καλλιέργεια φιλοζωικής κουλτούρας καθώς και η αυστηροποίηση των νόμων είναι αναγκαία βήματα.