Και ο Γαβριήλ Σακελλαρίδης, υποψήφιος δήμαρχος Αθηναίων που υποστηρίζεται από τον ΣΥ.ΡΙΖ.Α., επισκέφθηκε την Κυριακή το πασχαλινό παζάρι του Σωματείου Περίθαλψης και Προστασίας Αδέσποτων Ζώων stray.gr το οποίο πραγματοποιείται στην οδό Ηρακλειδών.
Ο κ. Σακελλαρίδης δήλωσε ότι η συνεργασία μεταξύ του Δήμου Αθηναιών και των φιλοζωικών σωματείων της πόλης με τους εθελοντές τους είναι απαραίτητη για τη ευζωία των αδέσποτων ζώων και μάλιστα κατηγόρησε τον δήμαρχο Γιώργο Καμίνη για όλα όσα συμβαίνουν στο καταφύγιο στα Μέγαρα και όχι μόνο.
Του Θέμη Δημητρακόπουλου* Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΩΝ 33.000 ΜΙΝΚ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ ΑΠΟ ΑΣΙΤΙΑ ΣΤΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ ΤΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ( ή: η εργαλειοποίηση της ζωής)... Ο επιχειρηματίας-ιδιοκτήτης του εκτροφείου…
Η Ηρώ Ειρηναίου, η οποία είναι γνωστή για τη φιλοζωική της δράση μέσω της Μ.Κ.Ο. «Αδέσποτη Κούκλα», έκανε τον κόπο να μεταφράσει το δημοσίευμα της «The Telegraph» σχετικά με τον θάνατο ενός 14χρονου κοριτσιού το οποίο κατασπάραξαν τα σκυλιά ενός φίλου της στο Wigan των Η.Π.Α. Επειδή το αίμα και το δράμα πουλάει χιλιάδες ιστοσελίδες αναδημοσίευσαν αποσπάσματα ή παράφρασαν κατά πως βολεύει το ρεπορτάζ προκειμένου να παρουσιάσουν όλα τα ζώα ως τέρατα ξεχνώντας κάτι βασικό.