Στην κτηνιατρική κλινική «Κυανούς Σταυρός» που βρίσκεται στη Νέα Λάμψακο Χαλκίδας μετέφερε το σκυλί που περιφερόταν εξαθλιωμένο στο Ζεφύρι της Αττικής στις 4 Σεπτεμβρίου – νοικιάζοντας ειδικό όχημα – η Γεωργία Κακούρη.
Η κα Κακούρη που μένει στο Ζεφύρι όταν ενημερώθηκε για την κατάσταση του δεν έστριψε αλλού το κεφάλι της αλλά πήγε επιτόπου και το αναζήτησε. Το εξαθλιωμένο στην κυριολεξία πλάσμα πάσχει σχεδόν απ’ όλα και ήδη ξεκίνησε θεραπεία για την λεϊσμανίωση, ενώ υποφέρει από τις επιπτώσεις της ερλιχίωση – καθώς δεκάδες τσιμπούρια το απομυζούσαν – αλλά και της ψώρας ενώ μέχρι σήμερα δεν έχουν ολοκληρωθεί όλες οι εξετάσεις στις οποίες υποβάλλεται.
Το ζώο – που το ονόμασε Άλεξ – θα μείνει για τουλάχιστον 45 μέρες στην κλινική της Ειρήνης Ταπούτη στη Νέα Λάμψακο για να του προσφερθεί η κατάλληλη φροντίδα καθώς από τις ασθένειες και την ασιτία είναι εξαιρετικά εξαντλημένο.
Δείτε το βίντεο με την μεταφορά του σκύλου.
Η κα Κακούρη απευθύνθηκε στο www.zoosos.gr ώστε να γίνει ευρέως γνωστό το θέμα και ζητάει τη συνδρομή όσων μπορούν για να καλυφθούν τα πολλά έξοδα που θα προκύψουν από την πολυήμερη νοσηλεία του, τις εξετάσεις, τα φάρμακα, τις βιταμίνες και άλλα κτηνιατρικά έξοδα.
Η κα Κακούρη μας εξήγησε ότι: «ο Άλεξ αργοπέθαινε αβοήθητος 9 μήνες πριν, όπως με ενημέρωσαν γείτονες που είδαν έναν "καλό άνθρωπο" να ανοίγει την πόρτα του ακριβού τζιπ του και να τον τσουβαλιάζει στην πλατεία Ζεφυρίου. Δεν τον σταμάτησαν ούτε αυτά τα μάτια που κοίταζαν με απορία και παράπονο, από το να πατήσει γκάζι και να εξαφανιστεί!». Αν μπορείτε να συνδράμετε καλέστε την στο τηλέφωνο: 6934039253.
Με απόφαση του υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων (ΥΠ.Α.Α.Τ.) Γιώργου Καρασμάνη καθορίσθηκαν οι όροι και προϋποθέσεις για την επιχορήγηση των δήμων και των συνδέσμων δήμων, ώστε να τους καταβληθούν τα ποσά που έχουν δαπανήσει από το 2010 έως το 2013 για τη δημιουργία και λειτουργία καταφυγίων αδέσποτων ζώων συντροφιάς, στειρώσεων και φροντίδας τους.
Νεότερη ενημέρωση: Ο σκύλος υιοθετήθηκε στις 15 Φεβρουαρίου και ζει πλέον με τη νέα του οικογένεια στην Αθήνα. Στις 24 Δεκεμβρίου 2018 ένας 66χρονος άνδρας…
Έκκληση για την διάσωση του μουλαριού που εγκαταλείφθηκε πριν από μερικούς μήνες σε ορεινή περιοχή κοντά στο Αμπελικό Καρδίτσας απευθύνει Ερμιόνη Γιαννακού καθώς χθες παρά…