Στο www.zoosos.gr δε συνηθίζουμε να ανεβάζουμε χαριτωμένα βιντεάκια με ζώα. Όμως ο λύκος που ακολουθεί τον καλόγερο κάπου στη Σερβία μας τράβηξε την προσοχή. Μακριά από κάθε έννοια ορθόδοξης θρησκευτικής κατήχησης δείχνουμε και εμείς το βίντεο, που έχουν προβάλει δεκάδες χριστιανικά site, επειδή μας συγκλόνισε η εικόνα. Φυσικά και δεν πρόκειται για κανένα θαύμα αλλά για την εξημέρωση ενός άγριου ζώου από τον άνθρωπο...
Δυστυχώς η εξημέρωση είναι θανάσιμη για τα ζώα αφού συνηθίζουν να αντιμετωπίζουν τους ανθρώπους ως φιλικό είδος. Κάτι που τελικά πληρώνουν με την ίδια τους τη ζωή.
Ο νεαρός γαϊδαράκος, που βλέπετε, ζει στις Κολυμπήθρες της Πάρου. Σήμερα η Suzanna Kuhlewein τον φωτογράφιζε την ώρα που δοκίμαζε γατοτροφή! Και εκεί ο Φιλοζωικός Σύλλογος Πάρου P.A.W.S. ταΐζει μια γατοαποικία και φαίνεται πως ο μικρός όνος δελεάστηκε και είπε να δοκιμάσει αυτό που έτρωγε η υπόλοιπη παρέα.
Στο Μαρούσι έξω από το γραφείο του ο αναγνώστης μας Νίκος Μακροδημήτρης την περασμένη Πέμπτη τράβηξε τη φωτογραφία που βλέπετε. Με τα παπαγαλάκια να απολαμβάνουν την ελευθερία τους.
Ο Billy Γρυπάρης με την παρέα του σήμερα δημιούργησαν με γκράφιτι τον Λουκάνικο σ’ έναν τοίχο στην περιοχή του Ψυρρή στο κέντρο της Αθήνας. H αρχική φωτογραφία είναι του Θωμά Χατζή.
2 Σχόλια
foteini
ΤΕΛΕΙΟ,ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!
τΟ ΑΝΗΜΕΡΟ ''ΘΗΡΙΟ'' ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
Άλλη μια απόδειξη ότι ο άνθρωπος είναι το αγριότερο ζώο. Ακόμη και ο λύκος που τον θεωρούμε άγριο, είναι φιλικότερος.Αν είναι χορτάτος δεν έχει και λόγο να κάνει κακό, ενώ ο άνθρωπος κακοποιεί και βασανίζει πολλές φορές αδικαιολόγητα. Η κοινωνία μας χρειάζεται αναθεώρηση των αξιών και προτεραιοτήτων της, να πάρει μαθήματα ανθρωπιάς απο τα ζώα γιατί το ένστικτό τους λειτουργεί καλύτερα απο τη λογική μας τελικά.
ΤΕΛΕΙΟ,ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!
τΟ ΑΝΗΜΕΡΟ ''ΘΗΡΙΟ'' ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
Άλλη μια απόδειξη ότι ο άνθρωπος είναι το αγριότερο ζώο. Ακόμη και ο λύκος που τον θεωρούμε άγριο, είναι φιλικότερος.Αν είναι χορτάτος δεν έχει και λόγο να κάνει κακό, ενώ ο άνθρωπος κακοποιεί και βασανίζει πολλές φορές αδικαιολόγητα. Η κοινωνία μας χρειάζεται αναθεώρηση των αξιών και προτεραιοτήτων της, να πάρει μαθήματα ανθρωπιάς απο τα ζώα γιατί το ένστικτό τους λειτουργεί καλύτερα απο τη λογική μας τελικά.