Το έλαφι που είχε παγιδευτεί από τα κέρατα σ’ έναν φράχτη από δίχτυ στην περιοχή της Απολακκιάς της Ρόδου απελευθέρωσαν οι δασοφύλακες της Διεύθυνσης Δασών Δωδεκανήσου και αφού διαπίστωσαν ότι δεν είναι τραυματισμένο το άφησαν στο φυσικό του περιβάλλον στις 17 Ιουνίου.
Για το ζώο η Δασική Υπηρεσία ενημερώθηκε από αγρότη της περιοχής και ο δασολόγος Σταμάτης Χουρδάκης που τράβηξε και το βίντεο που βλέπετε εξηγεί: «Αφού ακινητοποιήθηκε το ελάφι από τους ειδικά εκπαιδευμένους για τη σύλληψη άγριων ζώων δασοφύλακες, ξεκίνησε η δύσκολη προσπάθεια απεγκλωβισμού του από τα δίχτυα στα οποία είχε παγιδευτεί. Το αίμα δεν προέρχεται από κάποιο σοβαρό τραυματισμό του ελαφιού, αλλά από το σπασμένο κέρατό του».
Σύμφωνα με τον κ. Χουρδάκη μετά την απελευθέρωση του ζώου οι δασοφύλακες που συμμετείχαν σε αυτήν περνώντας από το χωριό Απολακκιά, δέχτηκαν αναίτια λεκτική επίθεση από κατοίκους του χωριού, καθώς τους θεωρούν υπεύθυνους για τις ζημιές που προκαλούν τα ελάφια στις καλλιέργειες τους.
Ο κ. Χουρδάκης επισημαίνει «τα ελάφια της Ρόδου, είναι ο μοναδικός άγριος πληθυσμός στην Ελλάδα και το μοναδικό είδος στον κόσμο, αφού ξεχωρίζει γενετικά απ' τα ελάφια του υπόλοιπου κόσμου, για εμάς τους Ροδίτες, είναι μεγάλη τιμή που τα έχουμε αλλά και μεγάλη ευθύνη μας να τα προστατέψουμε όλοι!».
Τη βοήθεια του Γιώργου Κατσιμίγα, που είναι υπεύθυνος περισυλλογής αδέσποτων του Δήμου Πατρέων, ζήτησε χθες ένας ηλικιωμένος άνδρας ο οποίος πήγε να αφήσει ένα λουλουδάκι…
Τον σκύλο που βρέθηκε εγκλωβισμένος σε πηγάδι βάθους 30 μέτρων στην θέση Κακαβάκια στους Δελφούς κατάφεραν να σώσουν το απόγευμα της 10ης Δεκεμβρίου άνδρες της…
Στην αγκαλιά του κοριτσιού που τον υιοθέτησε βρίσκετε από προχθές ο Ιώνας, ο μαύρος σκυλάκος που κακοποιήθηκε βάναυσα στο νησί της Σαμοθράκης. Το ζώο βρέθηκε στις 18 Φεβρουαρίου 2013 το μεσημέρι μέσα στη θάλασσα περίπου τρία μέτρα από την ακτή στην παραλία Μακρυλιές στο Λάκκωμα Σαμοθράκης. Ήταν δεμένος στο λαιμό και τα πόδια με σχοινί, το οποίο στην άλλη του άκρη ήταν δεμένο μ’ ένα τσουβάλι με πέτρες.