Το σύνθημα πρώτα ζούμε και μετά γράφουμε αποτυπώνεται με ακρίβεια στους στίχους ενός δημοτικού τραγουδιού που έχει ερμηνεύσει μεταξύ άλλων και ο πασίγνωστος ηπειρώτης Αντώνης Κυρίτσης πριν από αρκετά χρόνια στο δίσκο του «Το κάστανο θέλει κρασί».
«Θα σου ρίξω φόλα στο σκυλάκι σου... Για να μπαινοβγαίνω στο σπιτάκι σου…» γράφει ο στιχουργός στο παραδοσιακό άσμα που μπορείτε να ακούσετε και εσείς εδώ. Αναζητώντας πληροφορίες γι' αυτό το δημοτικό τραγούδι διαπιστώσαμε ότι έχουν ερμηνεύσει αρκετοί τραγουδιστές γνωστοί ή άγνωστοι και μεταξύ αυτών και ο Αλέκος Κιτσάκης.
Όμως αλήθεια πόση πλάκα και χαβαλέ μπορεί να κάνει κάποιος με αυτό το θέμα, με τη συστηματική δηλητηρίαση χιλιάδων ζώων που συμβαίνει καθημερινά παντού στην Ελλάδα στον τόπο μας εδώ και δεκαετίες; Αυτό το ντροπιαστικό παραδοσιακό τραγούδι είναι άλλη μια αφορμή για να δούμε ποιος τελικά είναι ο πολιτισμός μας.
Ανακοίνωση σχετικά με τα όσα συμβαίνουν στα σκυλιά που φιλοξενούνται στο πρώην Στρατόπεδρο Κόδρα στην Καλαμαριά εξέδωσε ο δήμαρχος, Θεοδόσης Μπακογλίδης, ο οποίος ζητάει να…
Η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.) και η Πανελλαδική Συντονιστική Επιτροπή Ζωοφιλικών Σωματείων (Π.Σ.Ε.Ζ.Σ.) αντιδρώντας στην παράνομη περισυλλογή αδέσποτων σκυλιών, που πραγματοποίησαν συνεργεία του Δήμου Σερρών την περασμένη Παρασκευή, έστειλαν σήμερα επιστολή διαμαρτυρίας στον Δήμο Σερρών, στη Γενική Διεύθυνση Κτηνιατρικής και στη Διεύθυνση Κτηνιατρικής Αντίληψης Φαρµάκων και Εφαρµογών του ΥΠ.Α.Α.Τ.
Για προσωρινή φιλοξενία ζώων που σώθηκαν από τις φλόγες φιλοζωικοί φορείς και ιδιώτες έχουν δώσει τα εξής στοιχεία επικοινωνίας ώστε να μεταφερθούν στις εγκαταστάσεις τους…
4 Σχόλια
ΓΙΑΝΝΗΣ
ΦΟΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΛΕΚΟ ΚΙΤΣΑΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΣΟ ΝΟΣΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ
Απορώ με την ηλιθιότητα του στιχουργού αλλά και με την ελαφρότητα των ερμηνευτών αυτού του άθλιου άσματος... Κρίμα τον ηπειρώτικο ρυθμό... ξεφτιλίστηκε με αυτό το αηδιαστικό ρεφρέν...
το τραγουδι δεν ειναι δημοτικο αλλα δημοτικοφανες. δημαδη δεν ειναι γνησιο , βγαλμενο απο τα σπλαχνα του λαου. στα δηημοτικα τραγουδια καθρεφτιζεται η αγαπη και ο σεβασμος του ανθρωπου προς τη φυση , της οποιας νοιωθει οτι ειναι αναποσπαστ μελος. τα δημοτικοφανη ειναι στιχουργηματα, αλλοτε περισσοτερο και αλλοτε λιγοτερο πετυχημενα, κατασκευασμενα συνηθως απο τραγουδιστες δημοτικων τραγουδιων, πανω στους ρυθμους και τα μετρα της δημουικης παραδοσης. ειναι αθωα η δημοτικη παραδοση απο παρπομοια ''εργα'', οπως το παραπανω ''τραγουδι''.
ΦΟΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΛΕΚΟ ΚΙΤΣΑΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΣΟ ΝΟΣΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ
Απορώ με την ηλιθιότητα του στιχουργού αλλά και με την ελαφρότητα των ερμηνευτών αυτού του άθλιου άσματος... Κρίμα τον ηπειρώτικο ρυθμό... ξεφτιλίστηκε με αυτό το αηδιαστικό ρεφρέν...
το τραγουδι δεν ειναι δημοτικο αλλα δημοτικοφανες. δημαδη δεν ειναι γνησιο , βγαλμενο απο τα σπλαχνα του λαου. στα δηημοτικα τραγουδια καθρεφτιζεται η αγαπη και ο σεβασμος του ανθρωπου προς τη φυση , της οποιας νοιωθει οτι ειναι αναποσπαστ μελος. τα δημοτικοφανη ειναι στιχουργηματα, αλλοτε περισσοτερο και αλλοτε λιγοτερο πετυχημενα, κατασκευασμενα συνηθως απο τραγουδιστες δημοτικων τραγουδιων, πανω στους ρυθμους και τα μετρα της δημουικης παραδοσης. ειναι αθωα η δημοτικη παραδοση απο παρπομοια ''εργα'', οπως το παραπανω ''τραγουδι''.
Μαζεύτε τους καλέ...