Στην εκδήλωση που διοργάνωσε το βιβλιοπωλείο ΒΙΒΛΙΟΣΤΑΤΗΣ στον Βύρωνα Αττικής στις 5 Οκτωβρίου συμμετείχε η Ελένη Ηλιοπούλου δημοσιογράφος και δημιουργός του www.zoosos.gr με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων. Η κα Ηλιοπούλου μιλώντας σε όσους παραβρέθηκαν στο μπαρ EL VIAJE και στη συζήτηση με θέμα «Ζώντας με τα ζώα στην τέχνη και την καθημερινότητα» αναφέρθηκε στις ευθύνες των δημοσιογράφων σχετικά με όσα δεν μαθαίνουμε, στην εργαλειακή σχέση των ανθρώπων με τα ζώα, αλλά και στις ευθύνες του καθενός αναφορικά με το τεράστιο κοινωνικό πρόβλημα που λέγεται κακοποίηση των ζώων στην Ελλάδα.
Δείτε την ομιλία της δημιουργού του www.zoosos.gr εδώ:
Στην εκδήλωση προβλήθηκε η ταινία μικρού μήκους «Θανάσης» του Δημήτρη Σοφιανόπουλου, παρόντος του σκηνοθέτη. Ενώ μίλησαν η Παυλίνα Παμπούδη, συγγραφέας - εικονογράφος των βιβλίων: «Γατολόγιο» και «Σκυλολόγιο» (εκδ. Ροές), ο Άγγελος Κωνσταντίνου, σκιτσογράφος - σχεδιαστής της σειράς κόμικς «Το πεπρωμένο του Μίλτου Περσίδη» (εκδ. Phase Productions), ο Δημήτρης Ουλής, κοινωνικός ανθρωπολόγος: «Ένας χειμώνας με τον Μπωντλέρ» (εκδ. Κονιδάρης), η Ρένα Χατχούτ μεταφράστρια του μυθιστορήματος της Susan Wilson «Ένας καλός σκύλος» (εκδ. Κλειδάριθμος) καθώς και η Ντόρα Μπαντή πρόεδρος του Σωματείου Περίθαλψης Αδέσποτων Σκύλων (Σ.Π.Α.Σ.) Βύρωνα.
Δείτε εδώ το βίντεο με τις ομιλίες όλων των συντελεστών:
Η κα Μπαντή όχι μόνο εξέθεσε το ποια είναι η κατάσταση στο Βύρωνα αλλά απεύθυνε έκκληση βοήθειας καθώς οι εθελοντές είναι λιγοστοί και τα ζώα που φροντίζουν είναι δεκάδες και οι ανάγκες τους για τροφές, φάρμακα και φροντίδα είναι πάντα μεγάλες.
Ένας απ’ τους μύθους που αιωρούνται πάνω απ’ τον Χίτλερ είναι πως ήταν φιλόζωος. Πού εδράζεται αυτό; Είναι κάτι που προσπαθεί να εξανθρωπίσει τον Αδόλφο; Επειδή είχε δύο γερμανικούς ποιμενικούς, την Μπέλα και την Μπλόντι! Ελάχιστοι γνωρίζουν ότι ο Χίτλερ με τους συνεργάτες του πειραματιζόταν με σκυλιά για να φτιάξει τον "υπέρτατο σκύλο-στρατιώτη".
Την Τετάρτη 19 Ιουλίου στις 20:30 η δημοτική κίνηση «Μαζί για τον Βόλο» διοργανώνει συζήτηση για την διαχείριση των αδέσποτων ζώων και την παταγώδη αποτυχία της ορθής διαχείρισης τους από τον Δήμο Βόλου στην αυλή του La Petit Cantine (Πύρασσου 12) στις 20:30. Ομιλήτριες η Φωτεινή Κοκκινάκη ανεξάρτητη δημοτική σύμβουλος Βόλου και η Δέσποινα Αράπουκλε, αντιδήμαρχος Λαρισαίων.