Στο κτηνιατρείο του Μιχάλη Σπυριδάκη στην Ιεράπετρα μετέφερε νωρίτερα σήμερα ο Τάκης Προεστάκης το σκυλί που εντοπίστηκε πυροβολημένο στο κεφάλι στο χωριό Μύρτος που βρίσκεται στο νομό Λασιθίου. Το ζώο το βρήκε σήμερα το πρωί κάτοικος του Μύρτου να αιμορραγεί από την τεράστια πληγή που έχει στο κεφάλι και να προσπαθεί να κρυφτεί στην αυλή του.
Στο κτηνιατρείο η ακτινογραφία έδειξε τα σκάγια στο κρανίο του ζώου.
Ο άνθρωπος ενημέρωσε τον κ. Προεστάκη, που είναι γνωστός για το πολύ μεγάλο φιλοζωικό έργο του στην περιοχή και στην συνέχεια ενημέρωσε και την Αστυνομία. Όπως εξήγησε στο www.zoosos.gr o κ. Προεστάκης η ακτινογραφία έδειξε τα σκάγια στο κεφάλι του σκύλου και ο κτηνίατρος φρόντισε αρχικά για τον καθαρισμό της πληγής.
Το πυροβολημένο ζώο βρήκε καταφύγιο στην αυλή ενός σπιτιού μέσα σ' ένα σκυλόσπιτο όπως μπορείτε να δείτε και το βίντεο που ακολουθεί.
Οι εξετάσεις θα δείξουν σε τι κατάσταση είναι σκύλος και αύριο θα γίνει το χειρουργείο για την αποκατάσταση των βλαβών που έχουν προκληθεί στο κρανίο του στο μέτρο του δυνατού. Ο δράστης και σε αυτή την περίπτωση παραμένει άγνωστος.
Στις 10 Φεβρουαρίου ένα ζευγάρι δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι του στον Κορυδαλλό στην οδό Κρέσνας 16. Τα πτώματα του 55χρονου και της 57χρονης βρέθηκαν στο κλιμακοστάσιο και σύμφωνα με την Αστυνομία δράστης είναι πιθανότατα συγγενικό τους πρόσωπο.
Η προγραμματισμένη για τις 5 Δεκεμβρίου 2018 εκδίκαση της υπόθεσης του βασανισμού ιπποειδών (αλόγων, μουλαριών) που αποκάλυψε ο σύλλογος «Ιππόθεσις» να συμβαίνει στον Ασπρόπυργο της…
«Μόλις λίγες εβδομάδες μετά την επίθεση με φόλες στον χώρο γύρω από το Κέντρο Αναπαραγωγής Ελληνικού Ποιμενικού του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ στη Φλώρινα, την Παρασκευή 4 Σεπτεμβρίου…