Τη δηλητηρίαση των αδέσποτων ζώων της πόλης καταγγέλλει και ο Δήμος Καστοριάς μετά τις αντιδράσεις των φιλόζωων κατοίκων της πόλης καθώς μόλις χθες άλλα επτά σκυλιά εντοπίστηκαν νεκρά από φόλες. Με αφορμή την εξόντωση των ζώων, που συστηματικά γίνεται και εκεί, η Ομάδα Προστασίας Αδέσποτων Καστοριάς (Ο.Π.Α.Κ.) απεύθυνε χθες κάλεσμα για συγκέντρωση διαμαρτυρία έξω από το Δημαρχείο.
Στην καρότσα του φορτηγού του Δήμου Καστοριάς τα πτώματα των αδέσποτων που δηλητηριάστηκαν.
Μερικές δεκάδες φιλόζωοι κάποιοι μάλιστα μαζί με τα σκυλιά τους συγκεντρώθηκαν εκεί και διαμαρτυρήθηκαν στους αντιδημάρχους Δημήτρη Πετρόπουλο και Αθανάσιο Τέρψη οι οποίοι παρέστησαν.
Έξω από το Δημαρχείο η φωτογραφία του Βασίλη Παπάζογλου.
Οι φιλόζωοι άναψαν κεριά έξω από το κτίριο του Δημαρχείου και στη συνέχεια έκαναν πορεία προς την έδρα της Αντιπεριφέρειας και της Αστυνομικής Διεύθυνσης Καστοριάς.
Ο Δήμος Καστοριάς στην ανακοίνωση του επισημαίνει: «Με αφορμή το γεγονός της ύπαρξης των αδέσποτων, είναι απαράδεκτη και αδικαιολόγητη η βιαιότητα και η θανάτωση ζώων. Είναι καθήκον όλων μας να ακολουθήσουμε όσα προβλέπει ο νόμος και να μη σταθούμε σε ημίμετρα.
Λίγοι ευαισθητοποιήθηκαν και ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα.
Προς αυτή την κατεύθυνση η νέα Δημοτική Αρχή έχει ήδη μεριμνήσει για το θέμα ως εξής:
1.Όρισε τρεις αντιδημάρχους υπεύθυνους για τα αδέσποτα
2.Όρισε έναν υπεύθυνο εντεταλμένο σύμβουλο ειδικότητας κυνοκομείου
Κρατώντας κεριά στα χέρια διέσχησαν τους δρόμους της πόλης.
3.Είναι σε εξέλιξη η νόμιμη αδειοδότηση του κυνοκομείου που μέχρι σήμερα δεν υπάρχει
4.Ήδη έγινε σύσκεψη με τα φιλοζωικά σωματεία
5.Έχει προγραμματισθεί σύσκεψη με νομοθετικά προβλεπόμενα σωματεία
Διαμαρτυρήθηκαν μαζί με τα σκυλιά τους.
Εμείς, ως Δήμος Καστοριάς, καταγγέλλουμε το γεγονός της αδικαιολόγητης θανάτωσης ζώων και έχουμε ήδη καταθέσει μήνυση κατά παντός υπευθύνου στα Δικαστήρια της Καστοριάς. Ως εκ τούτου καλούμε κάθε συμπολίτη μας να πράξει το ίδιο».
Ναι, καλά διαβάσατε ένα τριήμερο μουσικοχορευτικό φεστιβάλ με πολύ δυνατή μουσική στήθηκε από τις 7 έως τις 9 Σεπτεμβρίου στις εγκαταστάσεις του ζωολογικού κήπου «Ιπποκάμηλος» στα Σαγέικα Αχαΐας. Το πάρκο – όπως διαβάζουμε στην ιστοσελίδα του μεταξύ άλλων – «διαθέτει ζωολογικό κήπο που φιλοξενεί 80 είδη πτηνών και ζώων, στα 50 άριστων προδιαγραφών κλουβιά και την τεχνητή λίμνη μας.
Κάτοικοι και εργαζόμενοι στην περιοχή του Παπάγου και του Χολαργού στην Αττική που φροντίζουν αδέσποτα μπορούν να απευθύνονται στη δημοτική αρχή στο τηλέφωνο 2132002915 ή…
Το πτώμα του κροκόδειλου που ζούσε την τεχνητή λίμνη του Φράγματος των Ποταμών στο Ρέθυμνο μάζεψαν σήμερα το πρωί στελέχη του Οργανισμού Ανάπτυξης Κρήτης (Ο.Α.Κ.) Α.Ε., του αρμόδιου Δασαρχείου και του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας, παρόντος και του ερπετολόγου Πέτρου Λυμπεράκη, ώστε να μεταφέρουν το σώμα του ψυχρόαιμου αμφίβιου στο Μ.Φ.Ι. Κρήτης στο Ηράκλειο, όπου αρχικά θα εξεταστεί και μετά θα ταφεί.
1 Σχόλιο
EUGENIA
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΣΙΠΑ Ο ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ ???? ΤΡΕΙΣ ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΟΡΙΣΑΝ??ΕΝΤΕΤΑΛΜΕΝΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΙΑ?????ΚΑΛΑ.......ΠΑΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΣΕ ΚΑΡΕΚΛΑΤΟΥΣ !!!!!!!!!ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ.................
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΣΙΠΑ Ο ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ ???? ΤΡΕΙΣ ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΟΡΙΣΑΝ??ΕΝΤΕΤΑΛΜΕΝΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΙΑ?????ΚΑΛΑ.......ΠΑΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΣΕ ΚΑΡΕΚΛΑΤΟΥΣ !!!!!!!!!ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ.................