Αναρρώνει ο Λάκυ, ο σκυλάκος που εντοπίστηκε στις 12 Οκτωβρίου με ακρωτηριασμένο το πόδι του να αιμορραγεί αλυσοδεμένος κοντά σε μια στάνη σε ορεινή περιοχή στα όρια των νομών Ηρακλείου και Ρεθύμνου. Το ζώο μεταφέρθηκε Κτηνιατρική Κλινική Παρασύρη από τα μέλη της Ζωόφιλης Δράσης και εκεί έγινε αφαίρεση του τμήματος του οστού που εξείχε και πλέον το ζώο αναρρώνει.
To ζώο μέχρι χθες αλυσοδεμένο στο μαντρί στο έλεος του βοσκού που ισχυρίστηκε ότι το πόδι έπεσε μόνο του!
Ο Λάκυ, που στάθηκε πολύ τυχερός, επειδή κάποιοι νοιάστηκαν σύντομα θα είναι περδίκι και θα χρειαστεί εκείνον ο οποίος θα του ανοίξει την καρδιά και τον σπίτι του και θα του αποδείξει ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι σαδιστές.
Δείτε τι χαρές κάνει αυτό το πλάσμα που τόσο υπέφερε!
Αν θέλετε να γίνει μέλος της οικογένειας σας θα πρέπει να καλέστε την Καλλιόπη Μαραβελάκη στο τηλέφωνο: 6934090182 καθώς από το σωματείο έχει εξασφαλιστεί η παροχή σκυλοτροφής δωρεάν για έξι μήνες μέσω του προγράμματος Pedigree.
Δράσεις σε πολλές περιοχές της χώρας θα γίνουν 22 με 24 Φεβρουαρίου ενάντια στις φόλες με αφορμή την Εθνική Ημέρα Δράσης κατά των δηλητηριασμένων δολωμάτων.…
Η ψηφοφορία στη Βουλή ολοκληρώθηκε χθες βράδυ λίγο πριν τα μεσάνυχτα και τα άρθρα της τροπολογίας 546/41 όπως τροποποιήθηκε ψηφίστηκαν ΟΜΟΦΩΝΑ. Η ανακοίνωση του αποτελέσματος…
Στις 21 Μαΐου 2013 θα δικαστεί από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Κυπαρισσίας ο 59χρονος άνδρας που συνελήφθη το βράδυ της 25ης Μαρτίου επειδή κοπάνησε επανειλημμένα στο Ροντάκι της Κυπαρισσίας ένα αδέσποτο με ξύλα και πέτρες γιατί αυτό μπήκε στην αυλή του. Το ζώο μεταφέρθηκε αρχικά σε κτηνιατρείο από τη Φιλοζωική Ομάδα Εθελοντών Τριφυλίας αλλά μετά από μερικές μέρες επανατοποθετήθηκε αφού η κτηνίατρος του Δήμου Τριφυλίας τη βρήκε καλά στην υγεία της.