Στο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης θα προβληθεί αυτό το Σαββατοκύριακο η ταινία «Μ’ ένα Σμπάρο δυο Τρυγόνια». Πρόκειται για ένα ντοκιμαντέρ της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας (E.O.E.) που με χιούμορ αποτυπώνει την σύγκρουση ανθρώπου και φύσης, εξετάζοντας μια παρωχημένη «παράδοση» όπως είναι η λαθροθηρία την Άνοιξη.
Δείτε εδώ το τρέιλερ.
Πανευρωπαϊκά το κυνήγι τους ανοιξιάτικους απαγορεύεται και ειδικά στην Ελλάδα έχει απαγορευτεί από το 1979 για να εμποδιστεί η εξόντωση των πτηνών που πάνε να φωλιάσουν.
Το «Μ’ ένα Σμπάρο δυο Τρυγόνια» θα προβληθεί στο Λιμάνι της Θεσσαλονίκης:
Επιστημονικό συνέδριο με θέμα «Animalia: O άνθρωπος και τα άλλα ζώα» διοργανώνει το Τμήμα Κοινωνιολογίας της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών του Πάντειου Πανεπιστήμιου στην Αθήνα στις…
«LOVE THE STRAYS» (Αγαπήστε τ’ αδέσποτα) είναι ο τίτλος της έκθεσης πολυμορφικής τέχνης 36 εικαστικών - καλλιτεχνών απ’ όλη την Ελλάδα, η οποία θα ανοίξει…
Στο πλαίσιο της 7ης Έκθεσης «Κορινθία 2016» την Πέμπτη 6 Οκτωβρίου στις 19:00 ο Φιλοζωικός Περιβαλλοντικός Σύλλογος «Κορινθία Προστασία Αστικής Πανίδας» θα παρουσιάσει τα αποτελέσματα…