Το σπίτι της Ειρήνης Καλυβιώτη και του Μάκη Παραδεισόπουλου είναι ένας πραγματικός παράδεισος για τα ζώα της οικογένειας. Ο Λάζαρος (ο γάτος) και ο Χέστον (το περιστέρι) παίρνουν ώρες μαζί και ο φτερωτός της παρέας συνηθίζει να κάθεται στις πλάτες του τετράποδου.
Αν ο γάτος απολαμβάνει να κάνει τον κουβαλητή δεν το γνωρίζουμε αλλά σίγουρα κάνει υπομονή, όπως υπομονή κάνει ο Μάκης αφού κάθε φορά που παίζει κιθάρα έχει και τους δύο στους ώμους του...
Πόσο φιλόζωος είναι εκείνος που αποφασίζει να αγοράσει ένα οποιοδήποτε πτηνό (ωδικό ή μη), ένα οποιοδήποτε πλάσμα και να το κλείσει εφ’ όρου ζωής σ’ ένα κλουβί για να το έχει ως «στολίδι» στο σπίτι του; Δεν σας λυπεί να βλέπετε ζώα σε κλουβιά;
Η Μόργκαν και ο Κάπτεν είναι τα σκυλιά της Σίλιας Πλεμμένου, τα οποία «λυσσάνε» στην κυριολεξία (με την καλή έννοια) για να φάνε μπανάνα. Η νεαρή Μόργκαν, που είναι μόλις ενός έτους έφαγε μια ολόκληρη με μια χαψιά, όμως ο τετράχρονος Κάπτεν έμεινε με το παράπονο…