Η αγαπημένη της Ε.Ρ.Τ.
Η ξανθιά μακρύτριχη γατούλα, που βλέπετε, είναι η Ψιψινέλ των εργαζομένων της Ε.Ρ.Τ., οι οποίοι εδώ και 4 μήνες κρατούν ορθάνοιχτο και το Ραδιομέγαρο στην Αγία Παρασκευή. Η Ερτούλα συμπαραστέκεται σε εκείνους που παλεύουν για το αυτονόητο. Που προασπίζονται το δικαίωμα όλων για το δημόσιο αγαθό της ενημέρωσης χωρίς λογοκρισία, το δικαίωμα τους στην εργασία και ταυτόχρονα μάχονται γιατί υπερασπίζονται και την αξιοπρέπεια τους.
H φωτογραφία αυτή με κάνει να σκέφτομαι ότι έχουμε στερήσει από αυτά τα ζώα-σκλάβους (γιατί σκλάβοι είναι και μάλιστα χωρίς καν το στοιχειώδες δικαίωμα στη ζωή) τόσες χαρές από τη ζωή και το βασικότερο να μπορέσουν να έρθουν σε επαφή με τον πλανήτη στον οποίο γεννήθηκαν.
Ας ελπίσουμε πως η απελευθέρωση δεν αργεί. Και για τους σκλάβους ζώα και για τους σκλάβους ανθρώπους.