Τον Χαρούλη υιοθέτησε η Πηνελόπη, τον σκύλο που μαζί με τ’ αδέρφια του εντοπίστηκε κλεισμένος μέσα σ’ ένα τσουβάλι και πεταμένος σ’ ένα χαντάκι στα Καβάσιλα Ημαθίας στις 19 Αυγούστου 2015. Η γυναίκα τα βρήκε ακούγοντας το κλάμα τους και μόλις άνοιξε το σακί το ένα ζώο διέφυγε από τον τρόμο του τρέχοντας όμως στο τσουβάλι έμεινε ο Πάρης και ο λευκός Χαρούλης που διαπιστώθηκε ότι ήταν παράλυτος στα πίσω πόδια.
Τα δύο μικρόσωμα ζώα που βρέθηκαν κλεισμένα στο τσουβάλι.
Χάρη στο ενδιαφέρον των εθελοντών του Συλλόγου Ζωόφιλων Ημαθίας «ΖΩ.Η.» το τότε επτά μηνών μικρόσωμο σκυλάκι χειρουργήθηκε στην Κτηνιατρική Κλινική του Α.Π.Θ. από τον καθηγητή Γιώργο Καζάκο και σταδιακά όχι μόνο πάτησε τα πόδια του αλλά ξεκίνησε και πάλι να τρέχει. Η Πηνελόπη που τον φιλοξενούσε μέχρι να αναρρώσει από το χειρουργείο τον αγάπησε πολύ και τελικά αποφάσισε να τον υιοθετήσει.
«Ο μικρός έχει μεταμορφωθεί σε ένα γλυκύτατο πλασματάκι γεμάτο χαρά και ζωντάνια. Αυτές οι ιστορίες μας δίνουν κουράγιο να συνεχίζουμε. Ευχαριστούμε την Πηνελόπη που του άνοιξε την αγκαλιά της, την Σταυρούλα που τον φιλοξένησε τον πρώτο καιρό και τον έτρεχε στο Πανεπιστήμιο και όλους όσοι βοήθησαν ώστε να γίνει το όνειρο του Χαρούλη πραγματικότητα» επισημαίνει στην ανακοίνωση του γι’ αυτή την χριστουγεννιάτικη ιστορία ο Σύλλογος Ζωόφιλων Ημαθίας «ΖΩ.Η.».
Στην αγκαλιά της οικογένειας του βρίσκεται και πάλι ο σκύλος που τα ξημερώματα του Σαββάτου 16 Δεκεμβρίου εντοπίστηκε αλυσοδεμένος στα κάγκελα στην οδό Χ. Σμύρνης…
Η Κάσι είναι μια γάτα που εντοπίστηκε τoν Απρίλιο του 2016 να σέρνεται παράλυτη στους δρόμους της Λάρισας πιθανότατα χτυπημένη από αυτοκίνητο. Το ζώο το…
Στο κτηνιατρείο της Γκέλυς Νάκου μεταφέρθηκαν τα 8 κουταβάκια που στις 7 Σεπτεμβρίου απεγκλώβισε η Πυροσβεστική Υπηρεσία στην Πάτρα καθώς η μαμά τους τα είχε…