Στα παλιά της λημέρια στη Νάξο κοντά σε αυτούς που την φρόντισαν και τη γλίτωσαν από βέβαιο θάνατο επέστρεψε η καρέτα - καρέτα (Caretta - caretta) της Αγίας Άννας. Πρόκειται για τη χελώνα που στις 2 Οκτωβρίου 2014, είχαν βρει τραυματισμένη με πετονιές και αγκίστρια στο λαιμό της και είχαν περιθάλψει μέλη του συλλόγου «Προστασία Άγριας Ζωής Νάξου».
Η μεταλλική σήμανση στο πτερύγιο δείχνει ότι πρόκειται για το ζώο που διασώθηκε τον περασμένο Οκτώβριο.
Το ζώο χρειάστηκε να μεταφερθεί στην Γλυφάδα στις εγκαταστάσεις του συλλόγου ΑΡΧΕΛΩΝ, προκειμένου να αφαιρεθούν τα 26 αγκίστρια που είχε καταπιεί.
Οι φωτογραφίες και το βίντεο του Γιάννη Ορφανού αποτυπώνουν την ομορφιά αυτού του πλάσματος.
Μετά από σχεδόν δύο μήνες περίθαλψης η χελώνα υγιής αφέθηκε στις 26 Νοεμβρίου 2014 στο φυσικό της περιβάλλον στην ίδια θαλάσσια περιοχή.
Σήμερα την εντόπισε ο Γιάννης Ορφανός ιδρυτικό μέλος του συλλόγου «Προστασία Άγριας Ζωής Νάξου» να κολυμπάει στην θαλάσσια περιοχή της Αγίας Άννας και από την μεταλλική σήμανση στο μπροστινό αριστερό της πτερύγιο διαπίστωσε ότι είναι το ίδιο ζώο που είχε σώσει τον περασμένο Οκτώβριο.
Δείτε το βίντεο με αυτό το υπέροχο πλάσμα.
Οι φωτογραφίες που ακολουθούν δείχνουν τι είχε υποστεί το ζώο.
Έτσι είδαν την πετονιά να κρέμεται από το στόμα της χελώνας.
Η ακτινογραφία έδειξε τι είχε καταπιεί και πόσο βαθιά είχαν φτάσει τα αγκίστρια.
Τα αγκίστρια που έβγαλαν από τον οισοφάγο του ζώου.
Τη διάσωση μιας θαλάσσιας χελώνας του είδους Caretta caretta που βρέθηκε στη Ρόδο παγιδευμένη στο βυθό της θάλασσας στην περιοχή της παραλίας του Γενναδίου κατάφεραν…
Τη διάσωση ενός ακόμα ελαφιού στη Ρόδο που βρέθηκε παγιδευμένο σε δίχτυα - τα οποία βάζουν γεωργοί γύρω από τις καλλιέργειες τους - κατάφεραν δασοφύλακες…
ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΘΑΛΨΕΙ ΕΝΑ ΖΩΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΥΓΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ !!!!! Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ !!!!!!!!!!!!