Συγχαρητήρια στον διοικητή της Πυροσβεστικής Αμαλιάδας, Χρήστο Δουγέρη, και στον διοικητή του Α.Τ. Αμαλιάδας Κώστα Γιαννακόπουλο αλλά και στους άντρες τους για την ευαισθησία που έδειξαν ώστε να σωθούν τα 5 σκυλιά τα οποία εντοπίστηκαν να έχουν εγκλωβιστεί στο αποστραγγιστικό κανάλι του φράγματος Πηνειού στις 5 Ιουνίου δίνει ο Φιλοζωικός Σύλλογος Πύργου.
Σύμφωνα με τον σύλλογο τα ζώα είναι πολύ πιθανό κάποιος να τα πέταξε στο κανάλι για να τα εξοντώσει καθώς τρόπος διαφυγής από αυτό δεν υπάρχει. Αυτή είναι μια συνηθισμένη πρακτική εξόντωσης ανεπιθύμητων ζώων από τους κατοίκους της Αμαλιάδας και όχι μόνο.
Τα τέσσερα ενήλικα σκυλιά μετά την διάσωση τους παραδόθηκαν στον Δήμο Αμαλιάδας ενώ το κουτάβι μεταφέρθηκε από τον Φιλοζωικό Σύλλογο Πύργου σε κτηνίατρο καθώς η κατάσταση του έχρηζε κτηνιατρικής περίθαλψης.
Οι φωτογραφίες δείχνουν την επιχείρηση διάσωσης που στήθηκε στις 5 Ιουνίου.
Είναι οι αλεπούδες πονηρές; Είναι τα κουνάβια ατσίδες; Πώς είναι να είσαι περδίκι; Είναι οι σκύλοι πραγματικά οι καλύτεροι μας φίλοι; Πόσα πράγματα μπορούμε να σκεφτούμε και να πούμε για τα ζώα, που ζουν στην όμορφη Χίο, και για τη σχέση μας μαζί τους;
Στις αρχές Ιουλίου οι Φιλόζωοι Εθελοντές Πάρου (Φ.Ε.Π.) εντόπισαν στην παραλία Κολυμπήθρες μια πινακίδα, που είχε τοποθετηθεί παράνομα από ιδιώτη, η οποία απαγόρευε τη διέλευση και την παραμονή των σκύλων σε αυτή. Με παρέμβαση του Λιμεναρχείου Πάρου προς τον ιδιοκτήτη της ταβέρνας, που την τοποθέτησε εκεί, η πινακίδα τελικά αφαιρέθηκε στις 28 Αυγούστου χάρη στο ενδιαφέρον που έδειξαν φιλόζωοι εθελοντές με ουσιαστική δράση για την υπεράσπιση των δικαιωμάτων των ζώων στο νησί.
Από την εφημερίδα «Τοπική Φωνή» πληροφορηθήκαμε τα όσα σημαντικά ανέφερε χθες στους εκπροσώπους των τοπικών Μ.Μ.Ε. ο εισαγγελέας Πρωτοδικών Πρέβεζας, Ευάγγελος Μάστακας, σχετικά με τις δολοφονίες αδέσποτων, το καταφύγιο στο Νεοχώρι και τα θέματα δημόσιας υγείας που σχετίζονται με τα ζώα.