Στο χωριό Ματαράγκα Καρδίτσας περιφερόταν για έναν χρόνο παράλυτη η αρσενική μαύρη γάτα που βλέπετε στις φωτογραφίες και κανείς δεν νοιάστηκε να το βοηθήσει. Το ζώο εντόπισαν τυχαία δύο γυναίκες η Ερμιόνη Γιαννακού και η Βάνα Καημενοπούλου στις 19 Ιανουαρίου όταν πήγαν στον οικισμό για να αναζητήσουν έναν τραυματισμένο σκύλο τον οποίο όμως δεν κατάφεραν να εντοπίσουν.
Η κα Γιαννακού επισημαίνει ότι είδαν την γάτα να σέρνεται από μακριά και φυσικά την πήραν μαζί τους για να τη σώσουν. Από τη γειτονιά – όταν ρώτησαν – τους είπαν ότι το ζώο είναι σε αυτή την κατάσταση εδώ και έναν χρόνο!
Ο γατούλης – που είναι πολύ φιλικός – μεταφέρθηκε από τις φιλόζωες στο κτηνιατρείο του Αντώνη Λυμπέρη στην Καρδίτσα. Το πίσω αριστερό πόδι του ζώου θα πρέπει να ακρωτηριαστεί αφού είναι ολοκληρωτικά παράλυτο.
Η κα Γιαννακού απευθύνει έκκληση για να καλυφθούν τα έξοδα του χειρουργείου και της στείρωσης αυτού του πλάσματος κοστίζουν 180 ευρώ. Όποιος μπορεί να βοηθήσει μπορεί να καταθέσει χρήματα μέσω Paypal: [email protected] για περισσότερες πληροφορίες καλέστε στην Γιαννακού στο τηλέφωνο: 6930434093 (what's up) ή μέσω facebook εδώ.
Στην κατάσχεση 645 δερμάτων λύκων προέβησαν πριν από λίγες μέρες οι κινεζικές αρχές στο διεθνές αεροδρόμιο του Πεκίνου. Σύμφωνα με το www.enet.gr oι σάκοι με τα δέρματα μεταφέρθηκαν μέσω πτήσης που έφτασε στην κινεζική πρωτεύουσα στις 29 Ιουλίου, προερχόμενη από το «Ελ. Βενιζέλος».
Στο κτηνιατρείο του Χάρη Παπαγεωργίου νοσηλεύεται η νεαρής ηλικίας γάτα που εντοπίστηκε σοβαρά τραυματισμένη στην περιοχή Ψάρια Αιγαίου στο νησί της Ρόδου απέναντι από το…
Η ΑΝΙΜΑ, ο Σύλλογος Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής έκανε γνωστό ότι όπως συνήθως συμβαίνει η έναρξη της κυνηγετικής περιόδου συνοδεύεται από τραυματισμένα, παράλυτα και…