Στις 4 Φεβρουαρίου μια ομάδα φιλόζωων γυναικών κατάφερε τελικά να εντοπίσει και να βγάλει από το αρδευτικό κανάλι ένα μικρόσωμο σκυλάκι που ζούσε εγκλωβισμένο εκεί άγνωστο πόσο στην είσοδο της πόλης της Καρδίτσας. Μια ομάδα 10 ατόμων επί μερόνυχτα και συγκεκριμένα από τις 30 Ιανουαρίου έως τις 4 Φεβρουαρίου προσπαθούσε να πιάσει το σκυλί που πανικόβλητο διέφευγε και έτρεχε μέσα σε αυτό το κανάλι μήκους πολλών χιλιομέτρων, χωρίς δυνατότητα διαφυγής καθώς τα τσιμεντένια τοιχία του έχουν ύψος ενάμιση μέτρο.
Για να το πιάσουν οι φιλόζωοι οργανώθηκαν την περασμένη Πέμπτη με ποδήλατα και πλέγματα από σύρμα. Χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και μετά από πολλές ώρες περπατήματος και απεριόριστη υπομονή κατάφεραν να το πιάσουν σώο και αβλαβές.
Το ζώο είναι ένα νεαρό σκυλάκι περίπου 5 μηνών που ζυγίζει μόλις 3,5 εξήγησε στο www.zoosos.gr η Ερμιόνη Γιαννακού που ευχαριστεί όλους εκείνους οι οποίοι για μέρες προσπάθησαν να το βρουν για να το σώσουν από βέβαιο θάνατο καθώς μέσα στο κανάλι κατά την διάρκεια της έρευνας τους εντόπισαν το πτώμα ενός άλλου σκύλου.
Μέσα στα αρδευτικά κανάλια στην Καρδίτσα και αλλού εντοπίζονται συχνά σκυλιά νεκρά ή ζωντανά. Τα κανάλια αυτά αποτελούν την τέλεια παγίδα – μέθοδο εξόντωσης. Είναι σχεδόν απίθανο τα ζώα να πέφτουν εκεί μόνα τους. Συνήθως οι κάτοικοι των περιοχών τα πετούν εκεί για να πεθάνουν αβοήθητα από την πείνα, αθέατα στα μάτια των πολλών.
Tην Ερμιόνη, την Κατερίνα, τη Λίλια, την Ολυμπία, τη Χαρούλα, τη Φωτεινή και τη Μαρία που νοιάστηκαν γι’ αυτό το πλάσμα αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.
Ο Naki'O είναι ένα σκυλί που εγκαταλείφθηκε σε μια παγωμένη λακκούβα. Επειδή υπέστη βαριάς μορφής κρυοπαγήματα χρειάστηκε να ακρωτηριαστούν και οι 4 πατούσες του όταν διασώθηκε από το Κέντρο Διάσωσης του Colorado των Η.Π.Α.. Το μέλλον του φαινόταν απαίσιο έως ότου τον είδε η χειρούργος κτηνίατρος Christie Tomlinson, που έψαχνε έναν σύντροφο - συμπαίκτη για το Golden Retriever της.
Της Ελένης Ηλιοπούλου Χάρη στην επιμονή του Δημήτρη Σκαμνάκη ο σκύλος που για τουλάχιστον ενάμιση μήνα περιφερόταν με κομμένο το πόδι στο χωριό Βανάτο στο…
Ενθαρρυντικά είναι τα νέα από τη Ζωή, το ορφανό αρκουδάκι ηλικίας 2,5 μηνών που βρέθηκε χωρίς τη μητέρα του στις 24 Απριλίου από τους εργαζόμενους της Δασικής Υπηρεσίας Καστοριάς στο Δημοτικό Διαμέρισμα Αυγής.