Στο κτηνιατρείο της Μαριλένας Αγαπουλάκη μετέφερε σήμερα το πρωί ο Τάκης Προεστάκης το σκελετωμένο σκυλί που κυκλοφορούσε στο χωριό Επισκοπή Ιεράπετρας. Το ζώο που είναι σκελετωμένο από την ασιτία σκότωσε κοτόπουλα για να τραφεί (τι πιο φυσιολογικό για ένα ζώο που πεθαίνει της πείνας;) κάτοικοι κατάφεραν να το πιάσουν και ευτυχώς δεν το σκότωσαν αλλά κάλεσαν τον κ. Προεστάκη για να το παραλάβει αντί να καλέσουν τον Δήμο που είναι αρμόδιος για την διαχείριση των αδέσποτων.
Ο κ. Προεστάκης δεν αδιαφόρησε πήγε επί τόπου και πήρε μαζί του ζώο για να το μεταφέρει στην κτηνίατρο. Το σκυλί είναι εγκαταλελειμμένο καθώς φοράει περιλαίμιο αλλά προσπαθούσε να μπει μόνο του στο κλουβί πού ήταν μέσα στο αυτοκίνητο αποδεικνύοντας ότι εξοικειωμένο με το Ι.Χ.
Το ζώο όπως θα δείτε και στο βίντεο είναι ένα βήμα πριν τον θάνατο.
Σύμφωνα με την γνωμάτευση της κας Αγαπουλάκη το θηλυκό σκυλί έχει εξαιρετικά χαμηλή αρτηριακή πίεση και αν δεν το έσωζε ο κ. Προεστάκης θα άντεχε ίσως για δύο μέρες ακόμα. Στην σκυλίτσα έγιναν αιματολογικές εξετάσεις και αναμένονται τα αποτελέσματα τους.
Δεν θα βαρεθούμε να λέμε ότι αυτά και άλλα πολλά συμβαίνουν στα ζώα που εγκαταλείπονται.
Τουλάχιστον 17 πελαργοί σκοτώθηκαν πάνω σε ηλεκτροφόρα καλώδια της Δ.Ε.Η. όταν σμήνος περίπου 100 πουλιών σταμάτησε την περιοχή της Παλαιάς Φώκαιας Αττικής κατά τη διάρκεια…
Από την περιοχή της Κερατέας η Μαριάννα Ρίζου – γνωστή για τη φιλοζωική της δράση στην περιοχή – μετέφερε στις 16 Σεπτεμβρίου σε κτηνίατρο την σοβαρά άρρωστη σκυλίτσα που βλέπετε στις φωτογραφίες. Το ζώο δεν είναι αδέσποτο. Ανήκει σε κυνηγό, ο οποίος ουσιαστικά το εγκατέλειψε στην τύχη του και το άφησε έτσι να σαπίζει από τον καρκίνο στην αυλή του σπιτιού του αδιαφορώντας για τον πόνο που του προκαλούσε.
Στις 30 Σεπτεμβρίου το πρωί ο οδηγός ενός απορριμματοφόρου του Δήμου Καρδίτσας ενημέρωσε τον Φιλοζωικό Όμιλο Καρδίτσας (Φ.Ο.Κ.) πως στο χωριό Πτελοπούλα κάποιος είχε πυροβολήσει έναν σκύλο. Εθελοντής του σωματείου έσπευσε στο σημείο παρέλαβε το ζώο και το μετέφερε στον κτηνίατρο στο οποίο και νοσηλεύεται σε κρίσιμη κατάσταση.